Zmiany w zarządzie PERN. Nowym wiceprezesem będzie człowiek premiera

31 lipca 2023, 10:30 Alert

– Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN odwołało w poniedziałek wiceprezesa spółki Pawła Stańczyka i jednocześnie powołało na to stanowisko Sebastiana Bojemskiego, który obejmie nową funkcję 1 sierpnia – podał w komunikacie PERN.​ Według doniesień medialnych Bojemski jest protegowanym premiera Morawieckiego. 

Baza paliwowa PERN. Fot. Wojciech Jakóbik
Baza paliwowa PERN. Fot. Wojciech Jakóbik

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN z dniem 31 lipca 2023 roku odwołało Pawła Stańczyka z funkcji wiceprezesa zarządu i jednocześnie z dniem 1 sierpnia 2023 roku powołało Sebastiana Bojemskiego na członka zarządu oraz powierzyło mu funkcję wiceprezesa zarządu PERN – ogłosiła w poniedziałek spółka.

Paweł Stańczyk był prezesem PERN od października 2022 roku, gdy zastąpił na tym stanowisku Igora Wasilewskiego, który pełnił tę funkcję od stycznia 2016 roku. Również Rafał Miland był wiceprezesem PERN od stycznia 2016 roku.

Po zmianach, które ogłoszono w poniedziałek – jak wynika z danych PERN – w zarządzie spółki nadal zasiadają Mirosław Skowron – prezes oraz wiceprezesi: Paweł Kolczyński, Zdzisław Koper, Włodzimierz Maros i Damian Wieczorek.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz posiadający na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw.

W ostatnich latach PERN wdrożył i realizuje Program Megainwestycji, mający zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez rozbudowę infrastruktury, w tym baz magazynowych ropy naftowej i paliw, a także rurociągów. W efekcie tych przedsięwzięć pojemności na surowiec wzrosły tam z 3,1 mln m sześc. do ponad 4,1 mln m sześc., a w przypadku produktów paliwowych z 1,85 mln do 2,4 mln m sześc.

W styczniu tego roku spółka zakończyła budowę magistrali produktowej z bazy w Boronowie do terminala PKN Orlen w Trzebini, która zapewnia obecnie wzmocnienie dostaw paliw do województw małopolskiego i śląskiego.

Także w styczniu PERN zapowiedział, że w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł.

Sebastian Bojemski jest znany z pracy historycznej o Narodowych Siłach Zbrojnych. Jest kojarzony z obozem politycznym premiera Mateusza Morawieckiego. Był także wiceprezesem węgierskiego MOL w Polsce. To firma będąca partnerem fuzji Orlenu i Lotosu, wskutek której wymieniła się stacjami paliw z Polakami w celu realizacji środków zaradczych mających chronić konkurencję.

PERN / Jacek Perzyński

Skowron: PERN zaktualizuje strategię rozbudowy infrastruktury naftowej w Polsce (ROZMOWA)