AlertCiepłownictwoEnergetykaMotoryzacjaOZE

Rynek pomp ciepła w Polsce rośnie jak na drożdżach

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym źródeł ciepła w polskich domach. Jest to ekologiczne i bardzo wydajne urządzenie. Korzyści są już widoczne nie tylko na rachunkach za energię, ale również dla polskiej gospodarki. Raport Zero Carbon Analytics wskazuje, że Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w UE,

Łącznie w 21 państwach europejskich sprzedano 3 mln pomp ciepła w 2022, co stanowi wzrost o 38 procent w stosunku do ubiegłego roku. W Polsce wzrost ten wyniósł ponad 100 procent, wskazuje raport.

Co trzecie instalowane urządzenie grzewcze w Polsce w 2022 roku stanowiły pompy ciepła, wynika z raportu Zero Carbon Analytics, powołującego się na dane European Heat Pump Association. Stanowi to wzrost o nieco ponad 100 procent w porównaniu z 2021 roku.

Łącznie w 21 badanych państw z Europy sprzedano “rekordową ilość 3 mln pomp ciepła” w 2022 roku, co oznacza wzrost o 38 procent rok do roku. Całkowita liczba działających pomp wyniosła 20 mln urządzeń, co przekłada się na roczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 52,5 megatony, czyli “mniej więcej tyle, ile rocznie emituje Grecja”. Najwięcej pomp ciepła w 2022 roku sprzedano we: Francji, Włoszech, Niemczech, Szwecji i Polsce.

– Moc elektrowni wiatrowych wzrosła w Unii Europejskiej o 18,2 procent w 2022 roku – wynika z analizy na podstawie danych z “Global Wind Report 2023”. Zaznaczono, iż wynika to w dużej mierze z inwestycji w Szwecji, Finlandii oraz Polski.

Jak wskazano, zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2023 roku. łącznie w UE zostanie zainstalowane 60 GW nowych mocy z elektrowni wiatrowych i słonecznych, “wypierając około 20 procent produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i gazu”.

– Łącznie energia wiatrowa i słoneczna wytworzyły w 2022 roku. wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić prawie 170 milionów domów, czyli około 85 procent wszystkich gospodarstw domowych w UE – podkreślono.

Interesujące jest, że w odróżnieniu od klasycznych kotłów na paliwa kopalne i biopaliwa pompa ciepła oddaje kilka razy więcej energii w postaci ciepła, niż pobrała prądu. Warto wykorzystać synergię pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Energia ze słońca pozwala maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji systemu grzewczego. Najwyższe oszczędności można w przypadku instalacji hybrydowej, czyli połączonej z siecią, lecz wyposażonej w magazyn energii, instalacja on-gridowa również przyniesie wymierne korzyści.

Taka instalacja może mieć sprawność np. 400 procent, co oznacza, że z 1 kW prądu powstają 4 kW ciepła (współczynnik COP 4). Jest to możliwe, gdyż energia elektryczna nie zamienia się bezpośrednio w ciepło, lecz jest używana do odbierania bezpłatnego ciepła z otoczenia – z powietrza, gruntu, wody.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

PORT PC: Rynek pomp ciepła urośnie w 2024 roku


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X