Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną na rzecz budowy portu instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Gdańsku. Dofinansowanie wyniesie 194 miliony euro i odbędzie się w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu ministerstwa infrastruktury, poinformował za pomocą wpisu na X o przyznaniu przez Komisję Europejską pomocy publicznej dla budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja powstanie w gdańskim porcie, a wsparcie finansowe wyniesie 194 miliony euro.
– Projekt wchodzi teraz w fazę wykonawczą – napisał minister Marchewka.
📣 Naprawdę bardzo dobra informacja na koniec tygodnia. Dzięki naszej determinacji Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną dla budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w gdańskim porcie. Pomoc wyniesie 194 mln euro. Projekt wchodzi teraz w fazę wykonawczą.… pic.twitter.com/EaKoeD4F3p
— Arkadiusz Marchewka (@A_Marchewka) July 12, 2024
Terminal instalacyjny umożliwi stawianie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Na jego terenie będą montowane turbiny wiatrowe. Ma zaspokoić polskie potrzeby powstałe w wyniku transformacji energetycznej. W przyszłości może służyć również innym krajom basenu Morza Bałtyckiego.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości wpisał projekt do Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Z uwagi na konflikt o praworządność z Komisją Europejską, środki zostały wstrzymane. Po objęciu władzy przez rząd Donalda Tuska powstające inwestycje były rewidowane, nie zostało potwierdzone czy budowa portu będzie realizowane i czy z udziałem środków unijnych. Komisja Europejska uwolniła środki z uwagi na spełnienie tzw. kamieni milowych. W marcu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, potwierdziła, że rząd chce finansować port instalacyjny ze środków KPO.
X / Marcin Karwowski
Duńczycy prognozują mniejszą produkcję energii z offshore przez kanibalizm wiatraków