EnergetykaGaz.

Sadoś: Bruksela zignorowała ostrzeżenia Polski przed moskiewską wizytą Borella

fot. Wiktor Dabkowski, flickr.com/bankenverband (CC BY-ND 2.0)

Argumenty podniesione przez Polskę przed wizytą Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella w Moskwie zostały zignorowane i teraz należy wyciągnąć z tego wnioski. Przede wszystkim konieczne jest wzmocnienie najlepszych praktyk kosultowania między sobą i  wspólnego formułowania polityki wschodnioeuropejskiej w ramach UE – pisze Andrzej Sadoś, Ambasador RP przy Unii Europejskiej, w EurActiv.com.

Sygnał w stronę Rosji

Zapowiedziane sankcje unijne wobec Rosji były dla nas oczywiste jeszcze przed wizytą. Będziemy nadal zabiegać o ich szybką realizację w odpowiedzi na skazanie Aleksieja Nawalnego. Wizyta dodatkowo ujawniła prawdę o postawie Federacji Rosyjskiej wobec wspólnoty europejskiej, które to podejście wcześniej było niedostrzegane w Brukseli. Władze rosyjskie dążą do zdyskredytowania i dezintegracji Unii oraz jedności sojuszy w których się znajdujemy.

Dziś jedyną właściwą reakcją na konfrontacyjną postawę Rosji może być wstrzymanie budowy Nord Stream 2. Byłoby to wyraźną i jednoznaczną odpowiedzią na  oburzające wypowiedzi przedstawicieli władz rosyjskich na temat UE. Państwa członkowskie nie mogą pozwolić sobie na uzależnienie od państwa o jawnie wrogiej polityce wobec Wspólnoty.

Ukończenie tego rurociągu i utrzymanie tych samych relacji z Rosją byłoby sygnałem, że UE daje zielone światło na łamanie prawa, zezwalania na prześladowania, korupcję i próby destabilizacji i podziału Zachodu. Czerpanie korzyści z Nord Stream 2 będzie ciosem dla rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego i wysiłków Nawalnego, który rzucił światło na to, na co przeznaczane są pieniądze ze sprzedaży rosyjskich surowców. Zyski osiągnięte dzięki Nord Stream 2 wzmocnią potencjał rosyjskiego aparatu represji.

W ostatnich tygodniach władze rosyjskie ogłosiły szereg projektów rozwoju uzbrojenia ofensywnego. Polityka militaryzacji kosztem rozwoju społecznego kraju wyraźnie ukazuje intencje Rosji.Realizacja tych niebezpiecznych planów będzie możliwa dzięki finansowaniu z pochodzącego z ukończonego pod bałtyckiego gazociągu. Odnotowujemy z niezadowoleniem brak reakcji na rosyjskie działania podważające spójność UE. Jesteśmy przeciwni ignorowaniu głosu państw, na których bezpieczeństwo bezpośrednio wpływa polityka militarna, energetyczna, dezinformacyjna i historyczna Federacji Rosyjskiej.

Byliśmy świadkami lekceważenia tego głosu przed wizytą w Moskwie. Widać to także w szeregu innych zagadnień, głównie tych związanych z konsekwencjami upierania się przy dokończeniu Nord Stream 2.

Rezygnacja z budowy tego projektu może być również pozytywnym sygnałem dla naszego kluczowego sojusznika, który jest jawnym przeciwnikiem budowy NS2. Silne stosunki transatlantyckie powinny zdecydowanie przeważyć nad bezpośrednimi, krótkotrwałymi interesami gospodarczymi wybranych państw europejskich.

 

Jakóbik: Warto rozmawiać o podatku od śladu węglowego


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X