Polska rozmawia o Nord Stream 2 z USA po rocznicy utworzenia Trójkąta Lubelskiego

29 lipca 2021, 12:15 Alert

Stały przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Unii Europejskiej Andrzej Sadoś spotkał się z chargé d’affairs przedstawicielstwa amerykańskiego w Unii Kelly Adams-Smith. Jeden z tematów to projekt Nord Stream 2, w sprawie którego Amerykanie i Niemcy zaproponowali porozumienie. Rozmowy toczą się tuż po rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego.

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

Polska i Ukraina odrzucają układ w obecnym kształcie pomimo zapisów o inwestycjach nad Dnieprem oraz w krajach Trójmorza. Uznają, że nie jest satysfakcjonujący, bo nie usuwa deficytu bezpieczeństwa wywołanego możliwym ukończeniem gazociągu Nord Stream 2. Oczekują konkretnych rozwiązań do wprowadzenia w razie niewłaściwego wykorzystania tej infrastruktury przez Federację Rosyjską. W międzyczasie rozmawiają o zatrzymaniu Nord Stream 2 z parlamentem amerykańskim. Bez udziału Ukrainy nie będzie możliwa realizacja założeń układu USA-Niemcy, bo część z nich zakłada współpracę z Kijowem.

Pozostałe tematy to sankcje oraz sytuacja na Białorusi oraz w Rosji. Rozmowy toczyły się w kontekście istotnej rocznicy. Rok temu, 28 lipca 2020 r. w Lublinie, Ministrowie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Litewskiej oraz Ukrainy podpisali deklarację powołującą do życia Trójkąt Lubelski, nowy format współpracy trójstronnej, który jest także platformą rozmów o spornym Nord Stream 2.

Twitter/Wojciech Jakóbik

Układ o Nord Stream 2 zbiera ponadpartyjną krytykę w USA. Polska i Ukraina łączą siły