Siatka szpiegów Rosji podgląda infrastrukturę krytyczną Polski. Jest kolejny zatrzymany

10 lipca 2023, 07:00 Alert

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała piętnastego członka siatki szpiegowskiej Rosji, która przygląda się infrastrukturze krytycznej Polski, w tym militarnej oraz portowej.

Budowa Baltic Pipe u brzegów Polski. Fot. Mariusz Marszałkowski/BiznesAlert.pl
Budowa Baltic Pipe u brzegów Polski. Fot. Mariusz Marszałkowski/BiznesAlert.pl

– ABW zatrzymała kolejnego członka siatki szpiegowskiej pracującej dla rosyjskiego wywiadu. Podejrzany prowadził obserwację obiektów militarnych i portów morskich. Był systematycznie wynagradzany przez Rosjan. To już piętnasta osoba zatrzymana w tym śledztwie – napisał minister spraw wewnętrznych RP Mariusz Kamiński.

Warto przypomnieć, że w Polsce obowiązują do 31 sierpnia 2023 roku stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP obejmujące między innymi infrastrukturę energetyczną Polski w kraju oraz za granicą. Minister obrony narodowej otrzymał także wiosną prawo do decyzji o zestrzeleniu obiektu zagrażającego infrastrukturze krytycznej, w tym gazociągowi Baltic Pipe wymienionemu z nazwy w ustawie poświęconej temu zagadnieniu.

MSW informowało w przeszłości o zatrzymaniach siatki szpiegowskiej, która regularnie informowała Rosję o polskiej infrastrukturze krytycznej, w tym militarnej, portowej oraz kolejowej. Może chodzić o badanie ruchu wojsk oraz logistyki dostaw różnych dóbr na Ukrainę zmagającą się z inwazją Rosji.

Wojciech Jakóbik

Piekarski: Groźba rosyjskiego sabotażu Baltic Pipe nie zniknie. Polska musi być gotowa (ROZMOWA)