AlertEnergetykaGaz.

Resort sprawiedliwości odgrzewa spór o oszczędność gazu w Unii

Magazyn gazu w Kosakowie, Polska. Fot. PGNiG

Magazyn gazu w Kosakowie, Polska. Fot. PGNiG

Ministerstwo sprawiedliwości złożyło skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na tryb rozporządzenia o redukcji zużycia gazu, choć wcześniej resort klimatu uznał je za satysfakcjonujące.

– Z rekomendacji MS rząd złożył skargę do TSUE na rozporządzenie o redukcji gazu. W skardze Polska podnosi, że rozporządzenie zostało wydane z naruszeniem traktatów, nie było procedowane z procedurą przewidującą jednomyślność – poinformował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta na Twitterze. – W skardze podnosimy, ze UE próbuje wykorzystując kryzys energetyczny przejąć w pełni kompetencje w zakresie kształtowania miksu energetycznego. A to nastawiona na rosyjski gaz polityka klimatyczna UE prowadzona z pominięciem prawa weta jest właśnie przyczyną dzisiejszego kryzysu.

– Ma to fundamentalne znaczenie, ponieważ od kilku lat wprowadzając nowe rozwiązania z zakresu energetyki, UE proceduje nierzadko dewastujące dla Polski akty prawne (jak choćby Fit for 55), odbierając możliwość skorzystania z prawa weta, pomimo że z traktatów ono jasno wynika – podsumował minister Kaleta.

Rozporządzenie unijne o redukcji zużycia gazu w Unii Europejskiej między sierpniem 2022 a marcem 2023 roku o 15 procent ma zachęcać państwa członkowskie do redukcji z możliwością wprowadzenia alertu gazowego narzucającego takie oszczędności. To sposób na zgromadzenie zapasów gazu w dobie kryzysu energetycznego podsycanego przez rosyjski Gazprom. Magazyny w Europie są prawie pełne, ale kryzys może trwać także do następnej zimy. Polacy mają zastrzeżenia do trybu przyjęcia rozporządzenia w głosowaniu większościowym, a nie drogą konsensusu, jak powinny być rozstrzygane sprawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, będącego wyłączną kompetencją krajów członkowskich.

Ministerstwo klimatu i środowiska opowiedziało się przeciwko obowiązkowi redukcji zużycia gazu i uznało 26 lipca rozporządzenie w kształcie bez takiego przymusu za „satysfakcjonujące”.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska powinna Niemcom z gazem pomagać i wymagać


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X