Nowa szwedzka farma wiatrowa ma znaleźć się na trasie promów do Polski

17 sierpnia 2021, 13:30 Alert

Szwedzi planują budowę morskiej farmy wiatrowej na trasie promów ze Szczecina do Ystad – donosi Portal Morski.

Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie farmy wiatrowe. Fot.: WindEurope

Nowa farma wiatrowa miała by powstać u wybrzeża Skanii, w południowej części Szwecji. Obecnie trwają konsultację społeczne pomiędzy deweloperem, urzędami, mieszkańcami i wszystkimi pozostałymi stronami ewentualnego przedsięwzięcia. Podmioty rozważają instalację wież o wysokości 270 lub 370 metrów.

Gdy farma Tryton powstanie będzie przebiegać przez środek trasy żeglugowej promów ze Świnoujścia do Ystad. Jak zauważa Portal Morski, w dokumentach konsultacyjnych ocenia się wpływ farmy m.in na połączenia morskie Ystad-Sassnitz, natomiast nie ma wzmianki o obecności jednego z głównych szlaków promowych obsługiwanych przez dwóch operatorów – Unity Line oraz Polferries.

Konsultacje mają zostać zakończone do końca sierpnia. Po ich zakończeniu złożony zostanie wniosek o wydanie odpowiednich zezwoleń. MFW Tryton ma być zlokalizowana niespełna 30 km na południe od Ystad, w obrębie szwedzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Farma będzie się składać z 69-129 turbin wiatrowych o łącznej generacji 7,5 TWh rocznie.

PortalMorski.pl/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Polska odwraca się plecami do Bałtyku, chociaż bierze z niego coraz więcej