Polski sektor półprzewodników stał się magnesem dla inwestycji z Azji

31 lipca 2023, 10:15 Alert

W ostatnich latach Polska zaczęła przyciągać coraz większą uwagę środowisk biznesowych z Korei, Japonii i Tajwanu. Krajowy sektor IT, energetyka i elektromobilność mogą stać się magnesem dla azjatyckich inwestycji.

Chip i półprzewodniki. Fot. Freepik
Chip i półprzewodniki. Fot. Freepik

27 lipca w Warszawie przedstawiciele z Republiki Chińskiej uczestniczyli w Polsko-Tajwańskim Okrągłym Stole Biznesowym, którego celem było wzmocnienie relacji gospodarczych pomiędzy naszymi krajami.

W trakcie wydarzenia polski operator telekomunikacyjny i dostawca usług cyberbezpieczeństwa Exatel podpisał porozumienie z tajwańskim Chunghwa Telecom. Firmy zamierzają realizować wspólne projekty w dziedzinie m.in. cyberbezpieczeństwa oraz badań i rozwoju (R&D) oraz rozwoju technologii SDN (Software-Defined Network).

Porozumienie pozwoli polskiemu operatorowi telekomunikacyjnemu na wejście na rynek azjatycki i dalszą ekspansję międzynarodową.

Chunghwa Telecom jest największą tajwańską firmą telekomunikacyjną i liderem technologii 5G. Jest to pierwsze tego typu porozumienie między spółkami technologicznymi z Polski i Tajwanu.

Tajwan, jako potęga w produkcji półprzewodników, w naturalny sposób stał się dla Polski potencjalnym partnerem, zwłaszcza że wyspa zaczyna poszukiwać głębszych więzi technologicznych z krajami Europy Środkowej i Bałtyckimi, takimi jak Czechy i Litwa.

Warto zwrócić uwagę, że Polska staje się integralną częścią europejskiej strategii w zakresie półprzewodników, zwłaszcza że wrocławski zakład Intela rozpocznie działalność w 2027 roku w synergii z gdańskim ośrodkiem badawczo-rozwojowym i fabryką zaawansowanych procesów w Magdeburgu w Niemczech. Pogłębienie współpracy z Tajwanem ma przyczynić się do dalszej integracji Polski z globalnym ekosystemem półprzewodników.

Interesujące jest, że Polska jest największym producentem akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, a także największym producentem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. Ponadto Polska, jako jeden z największych producentów wodoru w Europie, dąży również do budowy przemysłu zorientowanego na zielone technologie. Te zalety w przyszłości mogą jeszcze bardziej wzmocnić współpracę technologiczną i gospodarczą między Warszawą a Tajpej.

Warto zwrócić uwagę, że już Polsce już teraz zainwestowały firmy takie jak Iron Force, który posiada w Zabrzu zakład produkcji systemów bezpieczeństwa pasywnego dla samochodów (m.in. nadmuchiwacze poduszek powietrznych i podzespoły pasów bezpieczeństwa) czy Tex Year Europe, który w Gnieźnie produkuje kleje. Polska jest również atrakcyjną lokalizacją dla centrów dystrybucji i serwisu tajwańskich producentów sprzętu komputerowego, takich jak Acer czy ASUS.

Należy dodać, że Tajwan jest polskim 7. partnerem gospodarczym w Azji Wschodniej. W zeszłym roku obustronne obroty handlowe wyniosły ponad 3,1 mld dolarów, co oznacza wzrost rok do roku o 31 procent. Polski eksport na Tajwan wzrósł w tym okresie o prawie 43 procent.

Podążając za trendem regionalizacji produkcji półprzewodników, Polska stara się odgrywać większą rolę w globalnym łańcuchu wartości układów scalonych. Polska znajduje się w centrum uwagi po czerwcowym ogłoszeniu przez Intela budowy zakładu pakującego i testowego we Wrocławiu.

Inwestycja o wartości do 4,6 mld dolarów jest uważana za jedną z największych inwestycji od podstaw w historii kraju i stanowi kamień milowy w polskich staraniach o rozwój regionalnego klastra półprzewodników.

Jacek Perzyński

Siemieniuk: Półprzewodniki Intela to gwarancja bezpieczeństwa Polski niczym F-35