Polska zacieśnia współpracę energetyczną z Ukrainą

19 maja 2022, 11:30 Alert

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się wczoraj w Kijowie z ukraińską wicepremier i minister gospodarki Julią Swyrydenko oraz ministrem ekologii i zasobów naturalnych Striltsem Ruslanem. Rozmowy dotyczyły polsko-ukraińskiej współpracy w energetyce i ochronie klimatu, a także włączenia Ukrainy do Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Fot. freepik
Fot. freepik

Współpraca w energetyce

Spotkanie minister Anny Moskwy z wicepremier Ukrainy było okazją do kontynuacji rozmów, które zostały zainicjowane na początku maja podczas „Polsko Ukraińskiego Forum Energii” w Warszawie. Wczorajsze rozmowy były związane z zacieśnieniem polsko-ukraińskiej współpracy w energetyce. Ma się ona odbywać na szczeblu rządowym oraz pomiędzy spółkami obecnymi na rynkach obu państw – informuje ministerstwo klimatu i środowiska.

– Mamy nadzieję, że wypracowane dziś, podczas trwającej wojny, rozwiązania przysłużą się nam w czasach pokoju. Będziemy współpracować w zakresie przesyłu energii pomiędzy naszymi państwami, a także odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej – powiedziała minister Anna Moskwa.

Ukraina w MAE

Kolejnym tematem było zgłoszenie Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Minister Moskwa poinformowała, że MAE jest przychylna wejściu Ukrainy na ścieżkę członkostwa. Polska zadeklarowała pomoc w kwestiach proceduralnych.

Ochrona środowiska

Polska i Ukraina podjęły też współpracę w zakresie ochrony środowiska. Na tym polu strona polska zadeklarowała pomoc w rejestrowaniu zbrodni i zniszczeń środowiskowych, w celu uzyskania przez Ukrainę rekompensat. – Przed nami bardzo trudne zadanie. Na prośbę strony ukraińskiej oferujemy wsparcie polskich ekspertów, a także wsparcie techniczne i sprzętowe. Umożliwi ono m.in. monitorowanie jakości wody i powietrza. Wspólne prace zaowocują obszernym raportem ze strat środowiskowych Ukrainy poniesionych w wyniku wojny – oświadczyła minister Moskwa.

Ministerstwo podaje, że skutki środowiskowe rosyjskiej inwazji na Ukrainę to m.in. zaminowanie wielu kilometrów lasów, a także ich spalenie lub wycięcie przez stronę rosyjską. Ponadto w wyniku wysadzenia zapory na rzece Irpień zalanych zostało 10 tys. hektarów pól.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Unia Europejska chce zapełnić magazyny gazu w 85 procentach do listopada 2022 roku