Polska sprzedała uprawnienia do emisji za prawie 97,4 mln euro

13 marca 2019, 13:15 Alert

Od ubiegłego tygodnia ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynku pierwotnym poruszały się w przedziale pomiędzy 22,12 euro, a 22,88 euro. Podczas dzisiejsze polskiej aukcji zorganizowanej przez EEX granice te zostały przełamane.

Elektrownia Kozienice. Fot. BiznesAlert

Na rynku pierwotnym spot (ICE) najwyższy poziom cen w ubiegłym tygodniu odnotowano w czwartek, kiedy to za jednostkę EUA płacono 23,17 euro, od tego czasy cena spada i we wtorek wyniosła 22,22 euro. Podobna tendencja utrzymywała się na rynku terminowym (DEC19).

– Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 w ostatnich 8 notowaniach pozostaje w trendzie bocznym. Mimo zmienność cen wynoszącej prawie 2 proc w ciągu dnia ceny nadal pozostają pomiędzy 22,00 a 23,00 EUR/EUA – komentuje Tomasz Bujacz z firmy Vertis. Zwraca on uwagę, że we wtorek wieczorem Parlament Wielkiej Brytanii ponownie odrzucił umowę w sprawie Brexitu.

Theresa May przegrała 149 głosami. W środę odbędzie się kolejne głosowanie nad wyjściem Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia, tzw. twardym Brexitem. Jeśli scenariusz ten zostanie odrzucony, w czwartek 14 marca rząd brytyjski będzie głosował nad wystąpieniem o przedłużenie procesu wychodzenia z Unii.

Scenariusze Brexitu, źródło: BBC/CIRE.pl

– W związku z tym wciąż nie mamy jasności, czy Wielka Brytania w przyszłości będzie uczestniczyć w EU ETS. Jeśli w dniu 29 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia, to od 1 kwietnia 2019 r. system handlu uprawnieniami do emisji zostanie zastąpiony krajowym podatkiem od emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Tomasz Bujacz.

W środę giełda EEX przeprowadziła aukcję w imieniu polski, cena rozliczeniowa wyniosła 21,99 euro W aukcji udział wzięło 25 podmiotów, a współczynnik pokrycia wyniósł 2,09.

Po dzisiejszej aukcji nie widać szczególnej reakcji na rynku wtórym, cena oscyluje wokół poziomu 22 euro. Przychody z dzisiejszej aukcji wyniosły 97,383 mln euro, a od początku roku z tego tytułu do budżetu wpłynęło ponad 478 mln euro.

Podczas pięciu tegorocznych aukcji Polska sprzedał prawie 22,143 mln uprawnień. Zgodnie planem na rynek aukcyjny ma trafić prawie 94,815 mln uprawnień. Kolejna aukcja zaplanowana jest na 27 marca, a następne będą odbywały się co dwa tygodnie w środy do 4 grudnia br.

CIRE.pl