Tobiszowski: Polska chce współpracować z Wielką Brytanią przy budowie morskich farm wiatrowych

27 marca 2019, 18:00 Energetyka
wiatraki morskie farmy wiatrowe offshore

Polska chce czerpać z brytyjskich doświadczeń przy rozwoju morskich farm wiatrowych – powiedział wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski na konferencji prasowej po zakończeniu polsko – brytyjskiego seminarium dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej.

Tobiszowski podkreślił, że spotkanie miało charakter konsultacyjny i służyło podzieleniu się doświadczeniami przy rozwoju morskich farm wiatrowych. – Ministerstwo ma plany dotyczące inwestycji na Bałtyku, dlatego to spotkanie było dla nas cenne. Tylko do 2024 roku mamy w planie zainstalować 14 GW mocy, a do 2030 roku ma to być już 30 GW. Obecnie Wielka Brytania ma 8 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej, co czyni ten kraj światowym liderem w branży – przypomniał Tobiszowski.

Dodał, że zgodnie z Polityką Energetyczną  Polski do 2040 roku, do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku ma być zainstalowanych 10 GW w morskich farmach wiatrowych. Dlatego doświadczenia i współpraca ze stroną brytyjską są dla nas bardzo ważne. – Mam nadzieje, że będzie to początek współpracy. Pracujemy także nad założeniami aktów prawnych, które umożliwią rozwój offshore’u w Polsce. Istotne są dla nas brytyjskie doświadczenia w tej kwestii – dodał minister.

Dyrektorem Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, Piotr Czopek powiedział z kolei, że polską stronę interesuje, co przy budowie morskich instalacji wiatrowych Brytyjczykom się udało, a co nie. – Podpatrujemy najlepszych, a współpraca z Brytyjczykami pozwala poznać nam te zagadnienia, które są istotne z punktu widzenia administracji i biznesu. Bardzo istotne jest wykorzystanie lokalnego potencjału do tworzenia łańcucha wartości dostaw. Tu dostrzegamy duży potencjał współpracy – dodał Czopek.

Wiceminister Tobiszowski, pytany o możliwe inwestycje firm brytyjskich w partnerstwie z polskimi, przy rozwijaniu morskich farm wiatrowych powiedział, że szkockie podmioty, ale także Duńczycy przychodzą na spotkania konsultacyjne, a resort zbiera informacje, ale na razie nie rozstrzyga kogo wybierze.

Szkoci mogą być kolejnym partnerem Polski przy rozwoju morskich farm wiatrowych

– Staramy się przekierować informacje do spółek, które mają być inwestorami. Firmy, z krajów które są liderami w morskiej energetyce wiatrowej prezentują swoje kompetencje pod względem inwestycji, a my przekazujemy szczegóły rozmów krajowym podmiotom, które będą ewentualnie rozwijać projekty offshorowe – dodał Tobiszowski.

Rapacka: Offshore rośnie w całej Europie. Teraz Polska