Duda: Eko-karta to moja deklaracja wsparcia walki o ochronę klimatu
Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę, będącą – jak mówił – deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii ze źródeł odnawialnych, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.
Wsparcie dla działań proekologicznych
Prezydent odwiedził w piątek po południu plac budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach, gdzie przedstawił „Eko-Kartę” zawierającą propozycje dla Polaków dotyczące ochrony środowiska naturalnego.
– To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży – powiedział Andrzej Duda.
Wskazywał, że już dziś wdrażany jest „cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat”. – Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z farm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać – powiedział prezydent.
Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: „Czyste powietrze” – zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; „Mój Prąd”, czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; „Miasto z klimatem” i „Dom z klimatem”, czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.
– Chcemy, by życie w miastach było przyjemniejsze, by nie było ogromnych betonowych powierzchni. Chcemy, aby była zieleń, aby były warunki do wypoczynku i rekreacji – mówił.
Prezydent podkreślił też, że ważna jest komunikacja miejska, która nie emituje zanieczyszczeń, oparta na elektromobilności oraz „promowanie wszystkich tych rozwiązań, które powodują, że jakość powietrza w miestach się poprawi”.
Prezydent zaznaczył, że jego zdaniem cel, który w perspektywie lat jest dla Polski do osiągnięcia w ten sposób, to odzyskiwanie do 15 procent wody. – Temu właśnie służy program małej, średniej i wielkiej retencji, a także zachęcanie do tego, by tworzyć, małe przydomowe rezerwuary wody przy budynkach mieszkalnych, zbierać wodę, także wodę pochodzącą z deszczu – mówił prezydent podkreślając, że w ostatnich latach Polska ma problem z suszą.
– Te wszystkie programy są wspierane przez rząd i będą tworzone w tym zakresie nowe. Ja wspieram te programy i będę je wspierał, uważam to za bardzo dobry kierunek, chciałbym byśmy tego typu rozwój w kraju nadal aktywnie realizowali – oświadczył prezydent.
Polska Agencja Prasowa/ Mariusz Marszałkowski
Perzyński: Od kogo Polska mogłaby się uczyć polityki wodnej?