Polska z Litwą przekonują Niemcy do wsparcia Ukrainy i wyrzucenia Rosji ze SWIFT. Może się udać

26 lutego 2022, 19:45 Alert

Premier RP Mateusz Morawiecki przekonywał wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą kanclerza Niemiec Olafa Scholza do poszerzenia wsparcia Ukrainy oraz uderzenia w Rosję kolejnymi sankcjami, w tym z pomocą wykluczenia jej z systemu bankowego SWIFT. Ministrowie Annalena Baerbock odpowiedzialna za sprawy zagraniczne i Robert Habeck zarządzający resortem gospodarki oraz energetyki wysłali pierwsze pozytywne sygnały zwrotne.

Mateusz Morawiecki w Berlinie. Fot. Kancelaria Premiera RP
Mateusz Morawiecki w Berlinie. Fot. Kancelaria Premiera RP

– Szanowni państwo, dzisiaj nie ma czasu na zaproponowany egoizm, jaki widzimy w niektórych krajach zachodnich. Także tutaj, w Niemczech, niestety, i po to przyjechałem tutaj do kanclerza Olafa Scholza, żeby wstrząsnąć sumieniem, wstrząsnąć sumieniem Niemiec. Żeby zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje na sankcje, które będą tak zdecydowane, żeby wpłynęły na decyzje Kremla – żeby wpłynęły na decyzje Putina. Przestań atakować Ukrainę, przestań mordować ludzi – to musi być wiadomość, która popłynie tutaj stąd z Berlina do Rosji do Moskwy – przekonywał premier RP w Berlinie. – Dlatego nie tylko Nord Stream 2, musimy zamknąć Nord Stream 1, musimy ostatecznie uniezależnić się od węglowodorów rosyjskich: od gazu, od ropy, od węgla, ale także zamrozić i skonfiskować majątki rosyjskich oligarchów, tych współpracujących z Putinem. Wszystkich małych i dużych, biznesowych i politycznych oligarchów, a pieniądze wyłożyć na odbudowę infrastruktury wolnego suwerennego państwa ukraińskiego. Musimy to zrobić, musimy odciąć instytucje rosyjskie finansowe, rosyjskie firmy od finansowania na rynkach kapitałowych, wykreślić ich z indeksu MSCI. Świat finansów doskonale wie, co to znaczy zamknąć SWIFT dla Rosji. Wszystkie sankcje są teraz na stole. Wszystkie sankcje powinny być na stole i w Berlinie, tutaj – w sercu Niemiec, chcę o tym rozmawiać z kanclerzem Scholzem. Nie ma ani chwili do stracenia.\

– Pakiet sankcji musi być miażdżący. To muszą być naprawdę masywne sankcje. Musimy wyłączyć Rosję z systemu SWIFT, żeby odciąć Rosję od wszelkiego biznesu z Zachodem. Nie możemy kupować ropy od Rosji. Nie możemy od nich kupować gazu czy węgla. Musimy się od nich uniezależnić, ale musimy też odciąć wszystkich rosyjskich oligarchów, którzy wspierają Putina – od wszelkiego finansowania. Dlatego musimy wykreślić te rosyjskie podmioty gospodarcze z indeksu MSCI i wyłączyć Rosję ze SWIFT. To powinno dotyczyć nie tylko oligarchów, ale całego rosyjskiego biznesu w szerszym ujęciu – ocenił premier Polski. – Jaka pomoc została przekazana przez Państwa Ukrainie? 5 tys. hełmów to chyba żart! Das ist ein Witz! Musimy przekazać Ukraińcom prawdziwą pomoc. Proszę pamiętać również o tym, że przez Nord Stream I i Nord Stream II nie płynie tylko gaz, płynie też nimi krew dzieci, żołnierzy i matek. Proszę się nad tym zastanowić, bo to jest moment o historycznym znaczeniu. Musimy być pewni, że to co dziś zrobimy przyczyni się do utrzymania suwerenności i niepodległości Ukrainy. To jest w naszym interesie – w interesie Polski, Niemiec, Litwy i całej UE.

– Ukraina musi być w stanie się bronić po bezwstydnym ataku Rosji. Ma niezbywalne prawo do samoobrony. Dlatego też rząd federalny wspiera również Ukrainę przy dostawach niezbędnych materiałów – ogłosili Baerbock i Habeck we wspólnym oświadczeniu. Pojawiają się także nieoficjalne informacje o tym, że Niemcy są gotowi zgodzić się na wykluczenie Rosji z systemu SWIFT i trwają już przygotowania do wdrożenia tego rozwiązania. Może ono spowodować zatrzymanie dostaw gazu i ropy rosyjskich, na które Unia Europejska i NATO przygotowują się poprzez plany interwencyjnych dostaw z innych kierunków.