Polska zainwestuje 126 milionów złotych w infrastrukturę energetyczną

31 grudnia 2021, 14:30 Alert
gpz-swarozyn-1

Ministerstwo klimatu i środowiska przekaże środki funduszy unijnych na potrzeby inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Ma to zwiększyć możliwości przyłączania do sieci nowych mocy wytwórczych z odnawialnych źródeł energii. Całkowita wartość inwestycji wynosi 126 milionów złotych.

Ministerstwo klimatu i środowiska podkreśla, że budowa Głównych Punktów Zasilających (GPZ) w oparciu o nowoczesne, zaawansowane technicznie rozwiązania zapewnia niezawodność dostaw energii elektrycznej, a także sprzyja obniżaniu strat sieciowych.

Dofinansowanie obejmie rozbudowę GPZ Wilkołaz (65 MWe), przebudowę stacji Abramowice (100 MWe) oraz budowę GPZ Felin (125 MWe) i GPZ Huszlew (70 MWe).

Całkowita wartość tych inwestycji to 126 079 920,00 złotych, w tym 71 626 997,99 złotych z funduszy unijnych przyznanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Jest to również kolejny krok w kierunku wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej oraz ograniczenia zapotrzebowania na produkcję energii ze źródeł konwencjonalnych, co wpływa również na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Ile będą wynosiły podwyżki cen gazu dla samorządów?