Ile będą wynosiły podwyżki cen gazu dla samorządów?

31 grudnia 2021, 13:30 Alert
pieniądze

Samorządy wielu miast w Polsce alarmują, iż podwyżki cen gazu podniosą rachunki odbiorców nawet o kilkaset procent, nawet o 800-900 procent.

Wzrosty cen gazu

Władze Warszawy informują, że w niektórych ofertach przetargowych na sprzedaż energii opłaty wzrosną o ponad 900 procent miesięcznie. Tak wysokie podwyżki dotkną między innymi przychodnie czy też zakłady gospodarowania nieruchomościami. Wiceprezydent Warszawy jako przykład podaje jedną z placówek na Ursynowie, gdzie opłaty wzrosną o ponad 760 tys. zł w skali roku. Po podwyżce ceny za gaz będą oscylowały w okolicach 880 tys. zł gdzie wcześniej wynosiły niewiele ponad 110 tys. zł.

Wyższe ceny opłat za gaz przełożą się również na koszty utrzymania. To właśnie między innymi mieszkańcy będą płacili znacznie wyższe rachunki za gaz oraz ogrzewanie. Wraz ze wzrostem opłat za gaz w obiektach publicznych również mieszkańcy mogą spodziewać się podwyżek cen podatków, które będą przeznaczane na nowe stawki opłat.

– Osoby w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogę jednak liczyć na wsparcie ze strony miasta. Myślimy już o dostosowanym do nowych warunków systemie wsparcia – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Z racji tego, iż lokatorzy nie mają podpisanych umów indywidualnych, nie dotykają ich podwyżki wynikające z nowych taryf URE. Również, odbiorcy ci nie są objęci obniżkami, które wynikają z tarczy antyinflacyjnej, na którą mogą liczyć odbiorcy indywidualni.

W związku z drastycznymi podwyżkami samorządy w tym Warszawa składają protesty do Urzędu Regulacji Energetyki, w oczekiwaniu na kroki regulatora, które umożliwią obniżkę tak gwałtownych wzrostów cen. W tej kwestii jednak urząd regulacji energetyki ma również związane ręce, gdyż zgodnie z regulacjami prawnymi nie może wpływać na umowy biznesowe.

Dziennik Gazeta Prawna/Aleksander Tretyn

NBP: Ceny energii będą odpowiadać za połowę inflacji w 2022 roku