Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot

24 maja 2022, 13:15 Alert

Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot. To drugi etap budowy programu obrony powietrznej Wisła – poinformowała we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.
System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.

Błaszczak przekazał w „Polsat News”, że do Polski trafi sześć kolejnych zestawów Patriot. – Konsekwentnie realizujemy drugi etap programu obrony przeciwlotniczej. To jeszcze nie finał, do finału zostało nam jeszcze trochę czasu – powiedział. Zaznaczył, że w pierwszym etapie realizacji systemu Wisła zakupiono dwie baterie systemu Patriot. Również na Twitterze szef MON napisał we wtorek „podpisał zapytanie ofertowe — Letter of Request dotyczący pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków”. Dodał, że „ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej Wisła”.

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015. W kwietniu 2018 roku — w ramach pierwszej z dwóch zakładanych faz programu Wisła — został podpisany kontrakt na dwie baterie (16 wyrzutni) wartości 4,75 mld dol. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Dostawy zestawów Patriot dla Polski są przewidziane do końca bieżącego roku, wstępną gotowość operacyjną mają osiągnąć na przełomie lat 2023/2024. W lutym, przed rosyjską inwazją na Ukrainę, MON potwierdziło zamiar realizacji drugiej fazy programu Wisła, uzależniając decyzje od wyników nowego radaru dla zestawów Patriot. W Polsat News Błaszczak zapowiedział również, że niebawem MON ogłosi zapytania ofertowe dotyczące zakupu zestawów artylerii rakietowej HIMARS o zasięgu 300 km.

Szef MON zaznaczył, że Polska kontynuuje militarne wsparcie Ukrainy. Na pytanie, czy przekażemy stronie ukraińskiej systemy artyleryjskie, Błaszczak stwierdził, że „to jest ten kierunek”, ale zastrzegł, że o szczegółach nie może mówić. – My wzmacniamy Ukrainę, po to, żeby Polska była bezpieczniejsza. W interesie Polski jest, żeby Ukraina była wolna. Ukraińcy, broniąc własnej niepodległości, bronią wolności w Europie, wolności w Polsce. Gwarancja naszego bezpieczeństwa jest, to żeby nasza południowo-wschodnia granica nie była granica z Rosją, tylko z Ukrainą – podkreślił.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński