Miało zabraknąć węgla, a tymczasem zapasy w Polsce rosną (INFOGRAFIKA)

20 lutego 2023, 14:15 Alert

Ośrodek Instrat podsumowuje dostępne dane o zapasach węgla w Polsce, które sięgnęły ośmiu milionów ton z końcem zeszłego roku pomimo prognoz jesiennych o niedoborze.

Węgiel. Fot. Flickr
Węgiel. Fot. Flickr

Agencja Rozwoju Przemysłu i Agencja Rynku Energii podają, że suma zapasów węgla kamiennego w Polsce sięgnęła z końcem grudnia 7,94 mln ton, z czego ok. 5,5 mln przy elektrowniach, 0,2 przy kopalniach należących do elektrowni i 2,2 przy kopalniach. Z danych przytoczonych przez Instrat wynika, że zapasy rosną od września 2022 roku.

Zapasy węgla kamiennego w Polsce. Grafika: Instrat.

Zapasy węgla kamiennego w Polsce. Grafika: Instrat.

Warto przypomnieć, że najbardziej pesymistyczne prognozy na sezon grzewczy 2022/23 z października 2022 roku zakładały niedobór około 4 mln ton węgla opałowego. Polacy skończyli rok z prawie dwa razy większą nadwyżką w zapasach sięgających 8 mln ton.

Było to możliwe dzięki interwencji państwa polegającej na zakupach spoza Rosji po wprowadzeniu embargo unijnego. Pomogła także ciepła aura i mniejsze zapotrzebowanie w ogrzewnictwie. Ministerstwo aktywów państwowych zapowiedziało już dystrybucję nadwyżek węgla gromadzonego z powodów bezpieczeństwa już po sezonie grzewczym, o czym informował BiznesAlert.pl.

Instrat/Wojciech Jakóbik

RAPORT: Saga Jaworzna może zakończyć się nacjonalizacją Rafako