Polska zawalczy w Davos o atom, derusyfikację energetyki i współpracę na Ukrainie

24 maja 2022, 09:15 Alert

Minister klimatu Anna Moskwa odwiedzi Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Davos, by rozmawiać o budowie atomu w Polsce, derusyfikacji energetyki w Europie oraz współpracy w sektorze z Ukrainą.

Anna Moskwa. Źródło: Twitter.
Anna Moskwa. Źródło: Twitter.

Plan wizyty pani minister zakłada udział w konferencji w Davos 25 maja, między innymi w tak zwanym śniadaniu ukraińskim zorganizowanym przez Yalta European Strategy, podczas którego będzie mówić o współpracy energetycznej Polski oraz Ukrainy. Kijów i Warszawa mają współpracować przy odbudowie infrastruktury energetycznej nad Dnieprem, a także przy nowych inwestycjach, które przysłużą się obu stronom także w czasie pokoju. Minister Moskwa będzie uczestniczką panelu poświęconego roli energetyki jądrowej z udziałem dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podczas którego ma opowiadać o planach budowy atomu w Polsce oraz jego znaczeniu w transformacji energetycznej na skalę globalną.

Minister klimatu ma także dalej forsować tak zwany rosyjski ETS, czyli dodatkowe obciążenia fiskalne handlu węglowodorami z Rosji mające przyspieszyć derusyfikację sektora energetycznego w Europie. Trwa dyskusja o unijnym embargo na ropę rosyjską, które ma poparcie Polski. Pojawiły się nieformalne informacje o tym, że niebawem może dojść do przełomu w tej sprawie, by Unia mogła wprowadzić te restrykcje.

Wojciech Jakóbik

Przełom w sprawie embargo unijnego na ropę Rosji ma nastąpić na dniach