Włochy i Bułgaria będą wnioskować o wspólną cenę gazu w Unii Europejskiej

24 maja 2022, 09:30 Alert

Premier Włoch Mario Draghi i jego bułgarski odpowiednik Kiril Petkov zaproponują wspólną cenę gazu w Unii Europejskiej. – UE powinna sformułować wspólne stanowisko w sprawie gazu rosyjskiego, aby Gazprom nie mógł oferować różnych warunków różnym krajom – powiedział premier Kirił Petkow podczas spotkania w Rzymie.

Gazociągi. Źródło: freepik
Gazociągi. Źródło: freepik

Draghi i Petkow zgodzili się, że współpraca Unii Europejskiej jest niezbędna. Obaj przywódcy poruszą tę kwestię na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w poniedziałek.

Petkow uważa, że ​​Moskwa jest gotowa na kompromis tylko w przypadku swoich głównych rynków, takich jak Włochy i Niemcy. – Tego nie ma w przypadku małych rynków, takich jak np. Bułgaria. Rosjanie są gotowi iść na kompromis tam, gdzie sprzedają najwięcej – powiedział.

– Dopóki się nie zjednoczymy, istnieje ryzyko, że państwa będą grać indywidualnie, co nie jest dobre dla całej Wspólnoty – dodał Petkow.

Premier Bułgarii bronił też decyzji swojego kraju o niepłaceniu za gaz rosyjski w rublach. – Powinniśmy być dumni. Kiedy mamy umowę i jest ona naruszana jednostronnie, musimy stać stanowczo i nie zgadzać się na tego rodzaju zachowanie – powiedział.

Euractiv/Jędrzej Stachura

Unia Europejska może importować gaz z Izraela już w zimie