Przełom w sprawie embargo unijnego na ropę Rosji ma nastąpić na dniach

24 maja 2022, 06:00 Alert

– Osiągniemy porozumienie na dniach – powiedział minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck na konferencji w Davos zapytany przez radio ZDF o los embargo unijnego na ropę z Rosji.

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Habeck przyznał, ze część krajów unijnych blokujących embargo unijne, ma otrzymać „specjalne wyłączenia”. – Jednak mówiąc to oczekuję, że wszyscy, także Węgry, będą pracować nad rozwiązaniem i nie powiedzą: „ok, mamy wyłączenie, więc spoczniemy na laurach i będziemy budować współpracę z Putinem – powiedział minister z Niemiec. Oprócz tego może zostać wprowadzony pułap cenowy na dostawy baryłek przez USA i Unię Europejską jednocześnie.

Węgrzy domagali się okresu przejściowego w ramach embargo naftowego trwającego od trzech do pięciu lat. Takie rozwiązanie dałoby przewagę konkurencyjną ich firmom na rynku europejskim.

Zapowiedź Habecka to reakcja na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który wezwał między innymi do pełnego embargo na ropę z Rosji.

Reuters/EurActiv.com/CNN/Wojciech Jakóbik

Wasilewski: Infrastruktura naftowa jest gotowa na embargo. Czekamy na decyzje (ROZMOWA)