Czy Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 zostanie nową minister klimatu? Atom będzie kontynuowany

21 listopada 2023, 09:30 Alert

Jedną z najpoważniejszych kandydatek do objęcia ministerstwa klimatu i środowiska jest Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, jednak na chwilę obecną pnie komentuje przecieków medialnych. – Nie będę komentować plotek – podkreśla Hennig-Kloska w rozmowie w RMF FM zapewniając o kontynuacji projektu jądrowego.

Paulina Hennig-Kloska. Fot. Facebook.
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Facebook.

W trakcie rozmowy padło pytanie o budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Posłanka Polski 2050 zaznaczyła, że nowy rząd popiera budowę atomu w kraju, choć chce szybciej rozbudowywać moce OZE w oparciu o słońce i wiatr, a energią jądrowa docelowo ma być stabilizatorem krajowego systemu elektroenergetycznego.

– Z drugiej strony pojawią się obawy, że nowy rząd będzie chciał renegocjować lub nawet anulować podpisaną umowę z amerykańskim Westinghouse ws. budowy elektrowni na Pomorzu. Przedstawiciele opozycji podkreślają, że nie zamierzają nic odwoływać, choć należy zbadać, co podpisał obecny rząd. – Przede wszystkim trzeba posiąść wiedzę na temat przygotowań. Nie mamy wiedzy, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości nie dzielił się z opozycją żadną wiedzą – dodała.

Hennig-Kloska zaznaczyła, że do tej pory nikt nie zna ani modelu ani planu finansowego, a rząd PiS nie dzieli się z opozycją szczegółami.

– Głównie będziemy chcieli budować nowe źródła energii, które będą tworzyć energię w oparciu o wiatr i słońce. W dalszej kolejności oczywiście atom będzie kontynuowany jako stabilizator systemu. Co do szczegółów, my nawet nie znamy modelu biznesowego i planu finansowego dla tej projektowanej inwestycji, bo rząd PiS  (…) nie dzielił się żadnymi szczegółami – zapewniła w radio.

RMF FM / Jacek Perzyński

Hennig-Kloska: Popieramy atom, ale musimy zbadać, co podpisał rząd (ROZMOWA)