Drożyzna na rynku gazu zwiększa znaczenie energetyki odnawialnej i węglowej w Polsce.
Polski Instytut Ekonomiczny podsumowuje dane na temat zużycia gazu w Europie. Kryzys energetyczny i drożyzna na rynku skłoniła Europejczyków do zmniejszenia konsumpcji tego paliwa o ponad jedną dziesiątą.
PIE oblicza, że zużycie w Unii Europejskiej spadło o 11 procent w pierwszym półroczu 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Tylko Hiszpania zwiększyła zużycie gazu, bo nie odczuwa wysokich cen tego surowca mając dostęp do istotnej przepustowości terminali LNG na Półwyspie Iberyjskim. – Wieloletnia strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Hiszpanii przynosi jej obecnie wymierne korzyści – ocenia PIE. Widać konsekwencje także w Polsce, która zmniejszyła zużycie o prawie 15 procent.
– Elektrownie gazowe w Polsce były w br. zastępowane energią wygenerowaną przez panele fotowoltaiczne (wzrost generacji o 101 procent r/r), elektrownie wiatrowe (wzrost o 39 procent r/r) oraz elektrownie na węgiel brunatny (wzrost o 6 procent r/r). Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego spadła w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku o 25 procent r/r.. Całkowita wielkość wytworzonej energii elektrycznej w Polsce wzrosła o 3 procent, a konsumpcja energii elektrycznej wzrosła o 0,5 procent – piszą analitycy PIE.
Polski Instytut Ekonomiczny/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Polsko, nie prowadź na gazie nawet jeśli wygrasz taksonomię!