AlertEnergetykaGaz.

Polskie LNG oferuje przepustowość gazoportu dostępną po rozbudowie

Terminal LNG. Fot.: Polskie LNG.

Terminal LNG. Fot.: Polskie LNG.

Polskie LNG rozpoczęło procedurę udostępnienia możliwości regazyfikacyjnych gazoportu. Procedura jest związana z rozbudową terminalu LNG.

Rusza Open Season

Polskie LNG S.A., właściciel i operator Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rozpoczął procedurę udostępnienia terminalu LNG 2020 (procedura Open Season), która umożliwia uczestnikom rynku składanie wiążących ofert świadczenia usług regazyfikacji i dodatkowych.

Operator gazoportu powiedział, że celem procedury udostępnienia terminalu 2020 jest zawarcie umów o regazyfikację w związku z programem rozbudowy terminalu na rynkowych, równoprawnych i przejrzystych zasadach dla wszystkich zainteresowanych uczestników rynku paliw gazowych.

Celem procedury procedury udostępnienia 2020 (tzw. Open Season) jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym zawarcia umów regazyfikacji w związku z programem rozbudowy terminala LNG na podstawie zasad równości, przejrzystości i ceny rynkowej.

W wyniku procedury udostępnienia terminalu LNG 2020 nastąpi przydział usług mający zapewnić:

  • maksymalizację przychodów generowanych przez Polskie LNG, który sprzyja efektywnemu inwestowaniu w infrastrukturę LNG;
  • stworzenie mechanizmu dla jak największego i bezpiecznego wykorzystania dostępnej infrastruktury LNG;
  • zwiększenie płynności rynku paliw gazowych oraz rozwoju konkurencji.

Procedura udostępnienia terminalu LNG 2020 będzie prowadzona od 23 marca do 20 kwietnia bieżącego roku. Podpisanie umów o regazyfikację zostało zaplanowane na 30 kwietnia br.

Rozbudowa terminalu LNG

Pod koniec lutego spółka Polskie LNG podpisała umowę na rozbudowę istniejącej instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego o dodatkowe regazyfikatory SCV. Dzięki temu obecne moce regazyfikacyjne terminalu zostaną zwiększone o 50 procent. W ramach umowy zostaną zainstalowane m.in. dwa dodatkowe urządzenia SCV, które umożliwią osiągnięcie zdolności regazyfikacji na poziomie 7,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Niezbędne urządzenia zostały zamówione w ramach dostaw inwestorskich w październiku 2019 roku. Wykonawcą projektu rozbudowy zostało konsorcjum firm PORR i TGE.

Polskie LNG/Bartłomiej Sawicki

Do Polski dotarła 88. dostawa LNG


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X