AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

URE nałożył obowiązek informacyjny na PSG

Infrastruktura PSG. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Infrastruktura PSG. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa będzie informować o „planie wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego” przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Tłumaczy, że to rutynowa i standardowa procedura, która nie oznacza wprowadzenia żadnych ograniczeń.

Polska Spółka Gazownictwa informuje, że na zlecenie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki będzie przekazywać odbiorcom informacje związane z zatwierdzeniem przez URE „Planu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego”. PSG podkreśla, że taka informacja jest wysyłana standardowo każdego roku i nie oznacza wprowadzenia żadnych ograniczeń w poborze gazu ziemnego.

Przesyłanie pism z informacją o zatwierdzeniu przez URE planu ograniczeń jest corocznym komunikatem wysyłanym  przez wszystkich Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Jak podkreśla PSG, nie ma to związku z bieżącą sytuacją rynku gazu.

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 lutego 2021 roku w sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego [Dz. U. z 2021 r. poz. 549] ewentualną decyzję o wprowadzeniu ograniczeń podejmuje Rada Ministrów, na wniosek właściwego ministra.

Szczegółowe informacje na temat planu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego i podstawy prawnej tego działania można znaleźć tutaj.

Polska Spółka Gazownictwa/Maria Andrzejewska 

Ceny energii w 2023 roku zamrożone i tak wzrosną. URE zatwierdził taryfy


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X