Rz: Spadają kursy akcji grup energetycznych na GPW

22 sierpnia 2019, 09:30 Alert

Kursy akcji grup energetycznych na Giełdzie Papierów Wartościowych nadal spadają – zwraca uwagę „Rzeczpospolita” oceniając, że to efekt kłopotów, które dotyczą całej branży.

Słabe kursy polskich grup energetycznych na giełdzie

Jak relacjonuje dziennik ostatnie 12 miesięcy utrzymuje się trend spadkowy w notowaniach akcji grup energetycznych na GPW. Najwięcej na wartości w tym okresie straciły akcje Taurona bo ich wartość spadła z poziomu ponad 2,05 zł do 1,45 czyli o około 30 proc. Natomiast akcje PGE, których wartości w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy spadał o ponad 16 proc. były wyceniane najniżej w historii notowań na GWP – na 7,46 zł. Również wartość akcji Energi spadła ostatnio do historycznego minimum na poziomie 6,5 zł, a w ciągu 12 miesięcy straciły na wartości ponda 24 proc. Lepiej sytuacja wygląda w przypadku akcji Enei, której akacje straciły na wartości ok. 6,6 proc.

O przyczynach takiej sytuacji „Rz” rozmawiała między innymi z głównym analitykiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Pawłem Juszczakiem, który tłumaczy, że negatywne postrzeganie przez inwestorów wynikająca ze sposobu zarządzania tymi spółkami. Jak mówi decyzji nie zawsze w interesie akcjonariuszy, zwłaszcza mniejszościowych, a do tego dochodzi jeszcze brak dywidend oraz słabe wyniki EBIDTA. Zwraca on również uwagę na zmieszanie z cenami energii, które również miało negatywny wpływ na branżę. Jednocześnie jak mówi dziennikowi inny, pragnący zachować anonimowość analityk, w światowej energetyce zachodzą zmiany, które w zasadzie nie są wprowadzane przez polskie firmy energetyczne.

Rzeczpospolita

Spadają kursy giełdowe polskich spółek energetycznych