Polskie zagłębie perowskitów odczuwa boleśnie atak Rosji na Ukrainę

9 marca 2022, 10:00 Alert

Firma z Wrocławia odpowiedzialna za przełomową technologię perowskitów, czyli paneli słonecznych do montażu na różnych powierzchniach, ma problemy przez atak Rosji na Ukrainie.

Okiennice z perowskitami. Fot. Saule Technologies
Okiennice z perowskitami. Fot. Saule Technologies

– Najlepiej byłoby gdyby Rosja się zmieniła i moglibyśmy współpracować w energetyce. Trwa propaganda, ale ludzie wychodzą na ulicę pomimo groźby więzienia – mówiła Olga Malinkiewicz z Saule Technologies. – Chcieliśmy budować fabryki w różnych miejscach, nie tylko w Polsce. Tymczasem jest problem, bo jesteśmy startupem a obok jest wojna – przyznała Malinkiewicz.

Po pilotażu Saule zamierza budować kolejne fabryki, ale mogą powstać później ze względu na trudności z pozyskaniem środków. Czas budowy takiego zakładu to co najmniej dwa lata. Wyzwanie to także recykling. – Folia sama się nie rozłoży, ale gdybyśmy mogli wrzucić ją do specjalnych spalarni z filtrami, to utylizacja będzie o wiele łatwiejsza – przyznała w kontekście pozbywania się zużytych perowskitów. Czas życia perowskitów składającego się ze specyficznej folii wymaga dalszego badania i zabezpieczeń chroniących przed degradacją przez dostęp do tlenu. Czas życia to obecnie 10 lat. – On będzie się stale zwiększał dzięki dalszym badaniom – zapewniła.

Olga Malinkiewicz wystąpiła na wydarzeniu Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

Wojciech Jakóbik