Polacy i Ukraińcy chcą rozwijać współpracę w energetce

6 marca 2024, 16:30 Alert

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zainaugurowała pracę komitetu do spraw energii mającej inicjować współpracę transgraniczną w tym sektorze.

Inauguracja komitetu ds. energii Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Fot. PUIG.
Inauguracja komitetu ds. energii Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Fot. PUIG.

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.

– Naszym atutem jest bilateralność i ponad 30-letnie doświadczenie w budowaniu relacji dwustronnych. Energetyka jest wyzwaniem w kontekście aktualnej sytuacji wojennej, ale także odbudowy Ukrainy i procesu przystąpienia do Unii Europejskiej. Dziś omawiamy możliwości współpracy firm energetycznych po obu stronach granicy oraz potencjał polskich przedsiębiorców we wsparciu ukraińskiej gospodarki – powiedział Jacek Piechota, prezes PUIG.

– W ramach działalności Komitetu jej członkowie będą dążyć do rozwoju energii odnawialnej oraz wzmocnienia narzędzi wykorzystywanych w celu podnoszenia efektywności energetycznej. – Będziemy wspierać transformację systemów energetycznych w kierunku zrównoważonej przyszłości. Nasze działania nie mogą zamykać się tylko na relacje polsko – ukraińskie, będziemy współpracować na arenie międzynarodowej, aby zmierzyć się w aktualnymi wyzwaniami globalnymi w zakresie klimatu – podkreślił Anatolij Gordikow, przewodniczący Komitetu ds. energii po stronie polskiej, menedżer ds. sprzedaży na rynkach wschodnich w spółce APS Energia SA. Spotkania inauguracyjnego Komitetu.

– Kolejne posiedzenie Komitetu ds. energii odbędzie się w II kwartale 2024 roku w Województwie Zachodniopomorskim, a następny będzie Wrocław – zapowiada Łukasz Szeląg z Komitetu ds. Energii przy PLUIG.

PLUIG / Wojciech Jakóbik

Ukraina liczy na nowy most energetyczny do Polski. Apel o powrót Odessa-Brody-Gdańsk