EnergetykaGaz.Ropa

Pomaska: Rada nadzorcza Orlenu ma decydować a śledczy badać zagrożenia wynikające z przejęcia Lotosu

Agnieszka Pomaska. Fot. Pomaska.pl.

Agnieszka Pomaska. Fot. Pomaska.pl.

– Wątpliwości dotyczące wyceny fuzji Orlen-Lotos, ale także możliwości utraty kontroli, powinny znaleźć rzeczową odpowiedź w toku śledztwa. Z kolei nowa Rada Nadzorcza Orlenu ma dostęp do wszystkich dokumentów i może podejmować odpowiednie decyzje – powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Byłam przesłuchiwana w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w tej sprawie – dodaje.

– Złożyłam wniosek do prokuratury, ona wszczęła śledztwo w styczniu tego roku. Raport Najwyższej Izby Kontroli z tezami o zaniżonej wycenie pozwolił poszerzyć postępowanie o wątek ceny – powiedziała poseł do Sejmu Agnieszka Pomaska w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Informowałam w zawiadomieniu do prokuratury o naruszeniu bezpieczeństwa paliwowego Polski.

– W przypadku Rafinerii Gdańskiej mamy sprzedaż udziałów obcemu podmiotowi. W tej sprawie jest umowa z karami umownymi, więc to operacja trudniejsza od ewentualnego wyłączenia PGNiG – oceniła nasza rozmówczyni. – Jestem zwolenniczką przyjrzenia się wchłonięciu PGNiG i Energi. Sprawa akcjonariuszy mniejszościowych Energi jest z resztą w sądzie wygrana w pierwszej instancji – dodała.

Nie wiadomo jednak, czy wszystkie informacje na temat tych umów wokół fuzji Orlenu i Lotosu zostaną ujawnione. – Wątpliwości dotyczące wyceny, ale także bezpieczeństwa, to znaczy możliwości utraty kontroli, powinny znaleźć rzeczową odpowiedź w toku śledztwa. Z kolei nowa Rada Nadzorcza Orlenu ma dostęp do wszystkich dokumentów i może podejmować odpowiednie decyzje – podkreśliła Agnieszka Pomaska. – Byłam przesłuchiwana w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w tej sprawie. Należy oczekiwać ciągu dalszego – podsumowała rozmówczyni BiznesAlert.pl.

Orlen przejął Energę w 2020 roku, Lotos w 2021 roku, PGNiG w 2022 roku. Politycy obecnej koalicji rządzącej mają zastrzeżenia wobec tych operacji razem z Najwyższą Izbą Kontroli. Obóz poprzedniego rządu broni ich jako uzasadnione.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Norweski eksperyment PGNiG w Krynicy


Powiązane artykuły

Flaga USA i flaga Chin, foto: fot. Flickr

Chiny rosną szybciej niż zakładano, mimo ceł Trumpa

Chińska gospodarka w drugim kwartale 2025 roku zaskoczyła lepszym niż oczekiwano wynikiem. PKB Państwa Środka wzrósł o 5,2 procent w...
fotowoltaika magazyny energii Tauron

Drugie życie paneli słonecznych. Szkło z recyklingu zasila baterie 

W laboratoriach Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze powstał sposób na rozwiązanie dwóch problemów naraz. Wykorzystano szklane odpady z paneli...
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Źródło: Freepik

System handlu emisjami UE-Wielka Brytania to nowy etap współpracy

Podczas szczytu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ogłoszono przełomową decyzję o zamiarze połączenia systemów handlu emisjami (ETS) po obu...

Udostępnij:

Facebook X X X