Trwa boom na pompy ciepła w Polsce, ale nie czas otwierać szampana

23 maja 2023, 13:40 Ciepłownictwo

Kryzys energetyczny przyspieszył inwestycje w mikro instalacje OZE. Dane pokazują boom pomp ciepła w Polsce, ale PORT PC studzi optymizm przez utrzymujące się bariery. Eksperci zalecają wprowadzenie specjalnych taryf wspierających pompy.

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI
Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

W I kwartale 2023 roku, w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku, odnotowano wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda do ogrzewania budynków sięgający 64 procent.

Jednocześnie znacznie wzrosło zainteresowanie gruntowymi pompami ciepła, typu solanka-woda – sprzedaż tych urządzeń zwiększyła się aż o 69 procent.

Pompy ciepła były w I kwartale 2023 roku jedyną grupą urządzeń grzewczych, w której nastąpił wzrost sprzedaży. Sprzedaż innych źródeł ciepła znacząco spadła. Pomimo relatywnie dobrych wyników, PORT PC zaleca umiarkowany optymizm.

Ogólna sytuacja w budownictwie oraz niepewność co do kształtowania się cen energii w najbliższych latach mogą wyhamować entuzjazm inwestorów, nawet przy dużym wsparciu dotacyjnym dla technologii.

Obecnie jedną z najważniejszych barier dla inwestycji w pompę ciepła jest jednak brak przewidywalności cen energii elektrycznej w najbliższych latach oraz ich relacji do cen paliw, szczególnie gazu. Oficjalna zapowiedź wprowadzenia w Polsce specjalnych taryf energetycznych dla użytkowników pomp ciepła mogłaby znacząco ograniczyć niepewność inwestorów w tym zakresie.

Budujemy dom / Jacek Perzyński

Moskwa: Pompy ciepła wchodzą do Mojego Prądu. Polacy będą je w przyszłości produkować (ROZMOWA)