Przyjęto poprawkę do ustawy o efektywności energetycznej

29 grudnia 2015, 14:00 Energetyka

(Teresa Wójcik)

Dziś na VII posiedzeniu Sejmu posłowie ogromną większością głosów zaakceptowali poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Za ustawą z tą poprawką głosowało 417 posłów, 3 było przeciw ( 1 poseł z PO, 2 – z Kukiz15).


Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa wiceminister resortu energii Grzegorz Tobiszowski zapewnił, że projekt „dużej” i pełnej nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej, będzie gotowy na przełomie lutego i marca br.

Poprawka senacka rekomendowana w imieniu sejmowej Komisji ds Energii i Skarbu Państwa przez posła Macieja Małeckiego (PiS) odnosi się do katalogu podmiotów handlujących gazem ziemnym, którym wydawane są tzw. białe certyfikaty. 31 grudnia 2015 r. kończą się uprawnienia prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do wydawania świadectw efektywności energetycznej podmiotom, które wygrały przetargi na zasadach starej ustawy. „Obecne przyjęte przepisy są krzywdzące dla tych podmiotów, które prowadzą obrót na terenie kraju, a promują podmioty, które kupują gaz za granicą. Poprawka, którą zgłosił Senat ma na celu uszczelnić ten system, ma też na celu poprawić funkcjonowanie obliga gazowego” – mówił w Sejmie Małecki.

Odpierając ataki posłów opozycji, którzy zarzucali, że poselskie propozycje w nowelizującej ustawie były przyjmowane zbyt „pośpiesznie” tak, że w Senacie trzeba je było poprawiać – Małecki przypomniał, że Sejm musiał zdążyć przed końcem roku, by przedłużyć na następny rok ( tj. 2016 ) obowiązywanie ustawy o efektywności energetycznej.

Jak nam powiedział po głosowaniu poseł Małecki, przyjęcie tej nowelizacji z senacką poprawką, da Sejmowi czas na dokończenie prac nad nową ustawą o efektywności energetycznej, a prezesowi URE – podstawę prawną do wydania certyfikatów w 2016 r. firmom, które je uzyskały w przetargach. Do wydawania certyfikatów oraz ich umarzania upoważniony jest prezes Urzędu Regulacji Energetyki, certyfikatami można handlować; odbywa się to na Towarowej Giełdzie Energii.

Po dzisiejszym przegłosowaniu noweli z zaakceptowaną poprawką, trafi ona do podpisu Prezydenta RP. Uchwalona ostatecznie ustawa nowelizująca dotychczasową ustawę o efektywności energetycznej m.in. przesuwa z 31 grudnia 2016 r. na 31 grudnia 2017 r. termin, do którego ma obowiązywać. 21 października br. Komisja Europejska wezwała Polskę do pełnego wdrożenia do prawa krajowego przepisów dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Dyrektywa ta miała zostać wdrożona do 5 czerwca 2014 r. Zgodnie z jej założeniami państwa członkowskie są zobowiązane w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2020 r. osiągnąć określony poziom oszczędności energii. Mają to zrobić poprzez wykorzystanie systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej lub innych działań mających na celu poprawę tej efektywności w gospodarstwach domowych, budynkach przemysłowych i transporcie.

Przyjęta nowelizacja ma zapewnić funkcjonowanie systemu wsparcia „inwestycji proefektywnościowych i zasobooszczędnych” w 2016 r., w którym konieczne będzie przyjęcie nowego modelu finansowania działań proefektywnościowych, dostosowanego do unijnych wymagań.