Porażka gazu łupkowego w Polsce? Nowy raport czeka na publikację

13 października 2016, 06:00 Alert

Jak donosi agencja Reuters, państwowe spółki poszukujące gazu łupkowego w Polsce przyznały się do porażki projektu.

PGNiG i PKN Orlen zgodnie oznajmiły, że poszukiwania uznają za zakończone. W 2011 roku Polska ogłosiła plan rozwoju wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Wówczas wysokie ceny ropy sięgające ponad 100 dolarów gwarantowały rentowność poszukiwań, a koncesjami zainteresowali się giganci zza granicy, jak Exxon Mobile, Talisman Energy czy Marathon Oil.

Odwiert. Fot. PGNiG
Odwiert. Fot. PGNiG

Mimo to przez trzy lata nie przyjęto zapowiadanej nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. W czasie gdy je przyjęto, co miało ułatwić procedury administracyjne związane z poszukiwaniami gazu łupkowego, koniunktura na nie się skończyła. Cena ropy naftowej spadała od połowy 2014 roku i obecnie utrzymuje się w okolicach 50 dolarów za baryłkę.

– Dyskusja o projektach związanych z gazem łupkowym jest dla nas zamknięta – powiedział Mirosław Kochalski, wiceprezes PKN Orlenu. – Gaz łupkowy nie skończył się dla nas tak źle, jeśli wziąć pod uwagę rozwój technologii wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych. Poszukiwania gazu łupkowego jako takie zakończyły się jednak porażką – przyznał prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego pod powierzchnią Polski może znajdować się między 346 a 768 mld m3 gazu łupkowego. Nowy raport na ten temat miał zostać przedstawiony w 2015 roku, ale nowe władze ministerstwa środowiska odmawiają jego publikacji.

PGNiG sprawdzi technologię łupkową na złożach węgla

Reuters/Wojciech Jakóbik