DrogiInfrastrukturaWszystko

Poręba: Jak usunąć asymetrię relacji Rosja-UE w sektorze przewoźników drogowych

W Parlamencie Europejskim z inicjatywy europosła Tomasza Poręby odbyła się debata na temat wpływu rosyjskiego embarga na sytuację międzynarodowych przewoźników drogowych.

– Europejscy przewoźnicy są wzięci tak naprawdę w kleszcze, bo z jednej strony płaca minimalna w Niemczech, która w sposób znaczący uderza w funkcjonowanie firm transportowych w Europie, a z drugiej strony rosyjskie embargo – wskazywał Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki PE.
Zauważył on, że rosyjskie embargo na artykuły rolno-spożywcze bardzo mocno uderza w europejską branżę transportową i doprowadza do poważnych zakłóceń na rynku przewozów międzynarodowych.

– To nie jest problem tylko jednego kraju – mówił dalej pos. Tomasz Poręba. – To nie jest problem tylko i wyłącznie lokalny – to jest problem europejski i takie kraje jak Litwa, Łotwa, Słowacja, Czechy, Bułgaria czy mój kraj – Polska – bardzo na tym embargu tracą. Tylko w okresie od sierpnia do listopada 2014 roku straty polskiego sektora transportowego wyniosły 48 mln euro.

Europoseł PiS zwrócił uwagę na asymetrię w traktowaniu przewozów między UE a Rosją.

– Jeżeli europejskie firmy transportowe są objęte embargiem, są szczegółowo kontrolowane, to nie dzieje się tak w przypadku firm rosyjskich – uważa europoseł. – Tutaj na pewno warto by się było zastanowić, co zrobić, żeby ta asymetria w relacjach między Rosją a UE w tym właśnie obszarze zniknęła.
Wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki PE podkreślił, że dziś europejscy przewoźnicy są wzięci w kleszcze, gdyż z jednej strony borykają się ze skutkami rosyjskiego embarga a z drugiej – z płacą minimalną w Niemczech.

– Dlatego chciałbym tutaj zaapelować i prosić Panią Komisarz o rozważenie systemu rekompensat czy chociażby złagodzenia zasad wspierania przewoźników drogowych w ramach pomocy de minimis w zakresie restrukturyzacji zobowiązań kredytowych czy leasingowych – wezwał europoseł PiS.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X