Rosja proponuje OPEC koordynację, ale nie przedłużenie porozumienia naftowego.
Rosja nie mówi o przedłużeniu, ale koordynacji
Według rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka jego kraj i Arabia Saudyjska muszą opracować mechanizm wymiany informacji między Rosją a kartelem naftowym OPEC, który pozwoli w przyszłości na podjęcie działań w odpowiedzi na nagłe zmiany cen ropy naftowej „tak jak w 2016 roku”.
Odniósł się on w ten sposób do porozumienia naftowego, czyli układu z 30 listopada 2016 roku z udziałem krajów OPEC i jedenastu producentów spoza niego, w tym Rosji, który zakłada wspólne ograniczenie wydobycia ropy naftowej o 1,8 mln baryłek dziennie w celu podniesienia jej ceny na giełdach. BiznesAlert.pl informował, że w marcu Rosja nie wywiązała się ze swojej kwoty cięć produkcji. Ma także coraz mniej przesłanek za utrzymaniem układu.
Co na to rynek?
Nie wiadomo, czy deklaracja Nowaka oznacza, że Rosjanie chcieliby wyjść z porozumienia po jego zakończeniu z końcem 2018 roku. W czerwcu OPEC ma rozważyć przedłużenie układu na 2019 rok. Analitycy wskazują, że chociaż układ podnosi ceny ropy, to jego opuszczenie może zniwelować efekt i doprowadzić do ich depresji. Tymczasem Saudyjczycy chcą w 2019 roku sprzedać część akcji Saudi Aramco i od ceny baryłki będzie zależeć wartość transakcji.
Wiedomosti/Wojciech Jakóbik