Porozumienie nuklearne wraca na stół. Siódma tura rozmów odbędzie się w Wiedniu

29 listopada 2021, 09:30 Alert
iran flaga
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

W poniedziałek w Wiedniu odbędą się rozmowy o ożywieniu porozumienia nuklearnego. Będzie to siódma tura spotkań między Stanami Zjednoczonymi, Iranem, państwami europejskimi i Chinami.


W poniedziałek odbędą się rozmowy na temat porozumienia nuklearnego otwierającego drogę do zniesienia sankcji wobec Teheranu w zamian za kontrolę jego cywilnego programu jądrowego. Umowa zakłada, że Stany Zjednoczone uwolnią Iran od sankcji, a ten ponownie zezwoli na inspekcje, demontaż sprzętu i eksport uranu lub zmniejszenie poziomu jego wzbogacenia.

Irańczycy, niezadowoleni ze słabej kondycji gospodarki krajowej i fiaskiem rozmów o umowie, wybrali w czerwcu nowego prezydenta, Ibrahima Raisi. Jego poprzednik, Hassan Rouhani, zgodził się na umowę w 2015 roku. Nowy prezydent chce uzyskać lepszą ofertę dla Iranu.

Irańscy urzędnicy uważają, że skoro Stany Zjednoczone jako pierwsze zerwały umowę, to one powinny podjąć kroki i znieść sankcje, aby ją wznowić. Po decyzji Trumpa o wycofaniu się z umowy, Irańczycy chcą gwarancji, że porozumienie będzie obowiązywać nawet po następnych wyborach prezydenckich w USA.

Amerykanie twierdzą, że to Iran powinien udowodnić, iż jest zainteresowany umową. – Jeśli Iran przeciąga negocjacje i w tym samym momencie przyspiesza tempo swojego programu nuklearnego, to powinien odpowiedzieć na pytanie, czy chce wrócić do umowy – powiedział Robert Malley, specjalny wysłannik USA do spraw Iranu.

W tym roku Międzynarodowa Agencji Energii Atomowej krytykowała Iran za blokowanie dostępu do informacji na temat programu jądrowego oraz utrudnienia rozmów o powrocie do porozumienia nuklearnego. Postępy wzbogacania uranu oraz liczne naruszenia ustaleń przez Teheran są przeszkodą na drodze do układu. Malley ma także rozmawiać o planie B na wypadek porażki rozmów z Irańczykami.

iowapublicradio.org/Jędrzej Stachura

Rismani: Czy tylko Iran stara się o bombę jądrową? Konsekwencje rozwoju atomu na Bliskim Wschodzie