Porozumienie o zimowych dostawach gazu dla Ukrainy nadal bez podpisu

8 października 2015, 07:10 Alert

(Reuters/Interfax/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)

Kijów może zacząć kupować błękitne paliwo od Rosji jeszcze przed podpisaniem ostatecznego porozumienia gazowego, które ma obowiązywać przez najbliższy sezon zimowy.

Interfax wskazuje na wypowiedź ministra energetyki Ukrainy, Wołodymyra Demczyszyna. Poinformował on, że jest możliwość, iż Naftogaz Ukrainy zakupi surowiec od rosyjskiego giganta gazowego bez sygnowania trójstronnej umowy, która została już podpisana przez Rosję oraz przedstawicieli Unii Europejskiej. Jest ona nazywana pakietem zimowym. Demczyszyn powiedział w środę 7 października 2015 roku, że w chwili obecnej są rozważane cztery warianty dostaw. – Jest i aka możliwość – potwierdził lakonicznie ukraiński przedstawiciel, odnosząc się do pomysłu importu przed podpisaniem porozumienia, które miało obowiązywać od początku października, ale brakuje na nim asygnaty Kijowa.

Aleksander Nowak, rosyjski minister energetyki, podkreślał w swoich wypowiedziach wielokrotnie po porozumieniu z 25 września 2015 roku, że podpisanie umowy dotyczącej pakietu zimowego nie jest potrzebne do rozpoczęcia dostaw. Warunkiem dostaw przed sygnowaniem byłyby wtedy ewentualne przedpłaty realizowane przez Naftogaz Ukrainy.

Ukraina wstrzymała import rosyjskiego gazu w lipcu 2015 roku z powodu sporu cenowego. We wrześniu 2015 roku Kijów i Moskwa osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie dostaw na zimę.

Demczyszyn dodał, że jego kraj na razie nie planuje zakupu energii elektrycznej od Federacji Rosyjskiej.

Według danych ukraińskiego ministerstwa energetyki i przemysłu węglowego, w pierwszej połowie tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 roku, Ukraina zmniejszyła eksport energii elektrycznej o 6,5 procent, czyli z 2,875 miliardów kWh do 1,802 miliardów kWh. W sierpniu 2015 roku Ukraina zwiększyła import energii z Rosji do 1200 MW (18 milionów kWh).

Jak poinformował 26 września BiznesAlert.pl, po serii spotkań dwu- i trójstronnych Komisja Europejska, Rosja i Ukraina uzgodniły warunki dostaw na Ukrainę w sezonie zimowym od 1 października do końca marca 2016 roku. Zainicjowały one wiążący protokół i przekazały go swoim rządom do potwierdzenia – informuje Komisja.

Warto także odnotować fakt, że zdaniem rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka jest mało prawdopodobne, aby kontrakt gazowy z Ukrainą był w przyszłości ponownie rewidowany pod kątem ceny ze względu na sankcje jakie Kijów nałożył na rosyjski biznes. Do rozmów będzie jednak musiało dojść. Kommiersant ostrzega, że obniżka została wynegocjowana tylko na pierwszy kwartał z dwóch, których dotyczy porozumienie. Pytany przez media minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn powiedział, że cena wynegocjowana z Rosjanami jest „bliżej sprawiedliwego poziomu”. W ostatnim kwartale tego roku Ukraińcy zapłacą 227.36 dolarów za 1000 m3.

Obniżka jest możliwa dzięki decyzji rządu w Moskwie o obniżeniu taryfy eksportowej i wynosi 20-24 dolary za 1000 m3. Umowna cena dostaw nad Dniepr wynosi 252 dolary za tę ilość ale – na co wskazuje Kommiersant – spadła wraz z ceną ropy naftowej, do której jest indeksowana, do około 248 dolarów. W osobnym porozumieniu Naftogaz zgodził się z Gazpromem, że cena nie może być niższa od oferowanych na giełdach europejskich.

– Porozumienie w sprawie warunków nowego pakietu zimowego to kluczowy krok na rzecz zapewnienia Ukrainie wystarczających zapasów gazu w nadchodzącej zimie i, że nie ma zagrożenia dla utrzymania godnego zaufania tranzytu gazu z Rosji do Unii Europejskiej. Porozumienie pokazuje, że obie strony dojrzały do roli godnych zaufania partnerów w gazowym biznesie. Jestem pewien, że porozumienie zostanie niebawem zatwierdzone i sprawnie implementowane dla korzyści wszystkich stron zainteresowanych – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maros Szefczovicz.

Komisja informuje, że na mocy porozumienia Ukraina zobowiązała się do zabezpieczenia tranzytu przez jej terytorium poprzez wpompowanie 2 mld m3 gazu ziemnego do swoich magazynów w październiku tego roku.

Rosja zobowiązuje się do obniżenia ceny dostaw dla Ukrainy, poprzez obniżenie taryfy eksportowej do poziomu konkurencyjnego, porównywalnego do tego z sąsiednich krajów Unii Europejskiej, w czwartym kwartale 2015 i pierwszym 2016 roku.

Komisja Europejska będzie nadal organizować, poprzez europejskie i międzynarodowe instytucje, niezbędne finansowanie dla zakupu gazu przez Ukrainę w okresie zimowym, z czego co najmniej 500 mln dolarów powinno być dostępne przed końcem tego roku.