AlertWszystko

Porozumienie podpisane. LITPOLUKRBRIG rozpocznie ćwiczenia jeszcze w tym roku

(Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy/Patrycja Rapacka)

24 lipca 2015 roku międzynarodowa delegacja pod przewodnictwem ministrów obrony Litwy i Polski Juozasa Olekasa oraz Tomasza Siemoniaka odwiedziła Lwów. Podczas spotkania z ministrem obrony Ukrainy gen. Stepanem Poltorakiem podpisane zostało porozumienie techniczne o powołaniu wspólnej jednostki wojskowej w sile brygady LITPOLUKRBRIG oraz podstawach jej dowodzenia. Umowa  jest uzupełnieniem wcześniejszego porozumienia, podpisanego  we wrześniu 2014 roku w Warszawie, na podstawie której powołano do życia LITPOLUKRBRIG.

Na podstawie porozumienia technicznego w ciągu 6 miesięcy dowództwo jednostki osiągnie gotowość operacyjną a w ciągu roku pełną zdolność dowodzenia jednostką. Po tym czasie przejdzie proces międzynarodowej certyfikacji.

Dowódca brygady, jego zastępca oraz szef sztabu będą wytypowani przez Polskę, Litwę I Ukrainę na okres trzech lat na zasadzie rotacyjnej.

Przedstawiciele państw-stron wydelegują swoich reprezentantów do Grupy Koordynacyjnej LITPOLUKRBRIG, która będzie się zajmować kwestiami budżetowo-finansowymi, wyszkoleniem, przygotowywaniem ćwiczeń oraz innymi  sprawami logistycznymi a także nadzorem nad dowództwem jednostki.

Delegacja ministrów obrony odwiedziła także ćwiczenia Rapid Trident, odbywające się w Jaworowie pod Lwowem. Są to coroczne manewry organizowane przez armię USA w Europie. W tym roku Litwę reprezentuje kontyngent sformowany przez Batalion Wielkiej Księżnej Biruty. W manewrach uczestniczy 17 państw NATO i krajów partnerskich.

Batalion Wielkiej Księżnej Biruty będzie podstawą litewskiego komponentu LITPOLUKRBRIG.

Ministrowie Obrony zatwierdzili porozumienie o powołaniu wspólnej brygady w Warszawie 19 września 2014 roku. Następnie porozumienie zostało ratyfikowane przez parlamenty państw-sygnatariuszy.

Brygada będzie sformowana według wzoru wielonarodowych sił reagowania kryzysowego Grup Bojowych UE. LITPOLUKRBRIG ma składać się z międzynarodowego sztabu, trzech batalionów oraz jednostek do zadań specjalnych. Każde państwo deleguje batalion piechoty oraz personel do jednostek specjalnych i sztabu.

Według umowy, LITPOLUKRBRIG będzie uczestniczyć we wspólnych manewrach oraz misjach ONZ. Decyzja o jego użyciu będzie podejmowana na zasadzie konsensusu. Dowództwo jednostki będzie się znajdować w Lublinie. Będzie tam stacjonować na stałe pięciu żołnierzy litewskich z możliwością zwiększania tej liczby na czas ćwiczeń.

Bataliony będą utrzymywane w stanie gotowości w swoich państwach i oddawane do dyspozycji dowództwa gdy zaistnieje taka potrzeba.

Litewski komponent będzie sformowany z żołnierzy Batalionu Ułanów Wielkiej Księżnej Biruty. Jednostka ta wystawiała również kontyngent do polsko-litewskiego batalionu LITPOLBAT w latach 1999-2007, formowanego w celu adaptowania żołnierzy do procedur NATO  oraz udziału w misjach sojuszniczych. Celem LITPOLUKRBRIG jest wzmocnienie współpracy regionalnej  oraz wsparcie Ukrainy i jej uczestnictwa w strukturach euroatlantyckich, a także w adaptacji do standardów NATO.

Podkreślono także, że jest  możliwość dołączenia do LITPOLUKRBRIG także komponentów z innych państw.

Negocjacje o utworzeniu trójnarodowej jednostki do uczestnictwa w misjach regionalnego i pozaregionalnego bezpieczeństwa zostały podjęte już w 2007 roku. Celem projektu jest także wzmocnienie strategicznego partnerstwa  i współpracy między Polską a Litwą we wspieraniu Ukrainy w jej drodze do współpracy w euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa w bardziej aktywnych formach.

Więcej informacji:

Generał Gocuł złoży wizytę na Litwie

Tomasz Siemoniak z wizytą na Litwie

Bartosiak: Ostrożnie z brygadą LITPOLUKR


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X