Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ujawnił na konferencji POWERPOL 2023, że trwają rozmowy na temat możliwego finansowania portu instalacyjnego morskich farm wiatrowych (offshore) ze środków Funduszu, jeżeli nie będzie tych z Krajowego Planu Odbudowy.
Port instalacyjny offshore jest niezbędny do zwiększenia udziału polskiej gospodarki w rozwoju offshore, bo pozwoli montować komponenty w Polsce. Został z tego względu wpisany jako jeden z cel finansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy, które są blokowane przez spór Warszawy oraz Brukseli o praworządność.
Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski przyznał, że „trwają rozmowy” z udziałem jego instytucji w sprawie finansowania portu instalacyjnego z jej środków. Gromadzi ona pieniądze na ochronę środowiska między innymi z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Prezes Michalski dopytywany przez dziennikarza BiznesAlert.pl o to, czy można zastąpić finansowanie portu z KPO takim za pośrednictwem NFOŚiGW w razie braku rozstrzygnięcia w Brukseli odparł, że „da się”.
Port instalacyjny morskich farm wiatrowych ma stanąć w Gdańsku, ale wciąż nie została podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna. Miałby być gotowy w 2025 roku tak, aby możliwe było montowanie farm gotowych do 2026 roku. PKN Orlen z braku portu rozpoczął przygotowanie własnego w Świnoujściu, który ma pozwolić na montaż projektów przed tą cezurą.
Wojciech Jakóbik