Ruszył nowy przetarg w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu

1 marca 2024, 08:30 Alert

Ministerstwo infrastruktury ogłosiło przetarg na badania ferromagnetyczne w Świnoujściu. Wykonawca ma upewnić się, że w miejscu, w którym ma powstać falochron nie będzie niewybuchów.

Skorodowany iracki pocisk artyleryjski z I wojny w Zatoce Perskiej. Źródło: Wikimedia Commons

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu ministerstwa infrastruktury, poinformował za pomocą swojego konta na Twitterze/X, o kolejnym kroku w kierunku budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. 29 lutego 2024 roku ministerstwo ogłosiło przetarg na badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie ma powstać falochron. Dzięki nim będzie można wykryć ewentualne niewybuchy lub inne przeszkody i bezpiecznie je usunąć przed rozpoczęciem budowy.

Badania ferromagnetyczne polegają na zebraniu informacji o punktach zaburzających pola magnetyczne ziemi.  Takowym może być niewybuch pozostały z czasów II Wojny Światowej.

Port kontenerowy w Świnoujściu jest projektem zaczętym przez rząd Mateusza Morawieckiego i kontynuowanym przez rząd Donalda Tuska. Inwestycja ma być w stanie przeładować około dwa miliony TEU rocznie i zostać uruchomiona w 2028 roku.

X / Marcin Karwowski

Jest nadzieja dla portu kontenerowego w Świnoujściu (RELACJA)