Portugalia bije rekordy dziennego zużycia energii elektrycznej

5 sierpnia 2022, 07:15 Alert

W związku z lipcowymi upałami, utrzymującymi się przez ponad trzy tygodnie w Portugalii, zanotowano rekordowe dzienne zużycie energii elektrycznej – podały władze spółki REN, odpowiedzialnej za zarządzanie sieciami przesyłowymi. Konsumpcja ta miała głównie związek z większą eksploatacją klimatyzacji.

Kierownictwo portugalskiej firmy sprecyzowało, że wysokie temperatury powietrza doprowadziły w lipcu do dziennego zużycia energii elektrycznej wyższego o 7,2 procent w stosunku do analogicznego miesiąca w 2021 roku.

Dyrekcja REN napisała w komunikacie, że wskutek upałów 13 lipca 2022 roku został pobity dzienny rekord zużycia energii elektrycznej w okresie letnim na terenie Portugalii. Tego dnia przekroczyło ono poziom 163,5 GWh.

Według spółki REN, pomimo kryzysu energetycznego i rosnących cen, zużycie energii elektrycznej w Portugalii w tym roku jest o 3,5 procent wyższe wobec pierwszych siedmiu miesięcy w 2021 roku.
Od siódmego lipca do ostatniego tygodnia tegoż miesiąca w większości dystryktów Portugalii utrzymywały się ponad 35-stopniowe temperatury powietrza. Sprzyjały one pojawieniu się licznych pożarów.

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

W Portugalii powstanie największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie