Potężny cyberatak zakłócił działanie internetu w Ukrainie

29 marca 2022, 08:25 Alert

Jak podają ukraińscy urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele firmy Ukrtelecom, na Skutek cyberataku, Ukraiński operator przerwał w poniedziałek świadczenie usług internetowych. Według informacji przekazanych przez rzecznika Ukrtelecom, atak został już odparty, zaś świadczenie usług jest ponownie wznawiane.

fot. pixabay.com

Hakerzy zakłócili działanie internetu

– Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu – powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Zdarzenie, które miało miejsce w poniedziałek, jest kolejnym atakiem hakerskim na serwisy internetowe od momentu rozpoczęcia inwazji wojskowych sił rosyjskich na na Ukrainę.

Firma NetBlocks, która monitoruje przypadki zakłóceń w świadczeniu usług internetowych, poinformowała na Twitterze, że zaobserwowała w poniedziałek „załamanie łączności” z „trwającymi i nasilającymi się zakłóceniami na skalę krajową”.

Podobny incydent miał miejsce na początku tego miesiąca w mniejszej ukraińskiej firmie telekomunikacyjnej Triolan, o czym informował wcześniej Forbes. W firmie tej doszło do włamania, w wyniku którego zresetowano niektóre systemy wewnętrzne, co spowodowało utratę dostępu przez niektórych lokalnych abonentów.

Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn

Polska obawia się cyberataku wobec złych wieści z Ukrainy