AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWykop

Pożar w Anglii zmniejsza przesył energii przez kanał La Manche. Wielkiej Brytanii grozi kryzys energetyczny

Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons

Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons

Duży pożar w kluczowej stacji konwertorowej energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii zablokował główny kabel, który dostarcza energię z Francji, wywołując kryzys energetyczny w Wielkiej Brytanii. Podskoczyły ceny gazu i prądu.

Przestój, który według operatora sieci w Wielkiej Brytanii potrwa co najmniej do 13 października, nastał w niefortunnym okresie – dostawy były już niskie, a ceny były na rekordowo wysokim poziomie. Wielka Brytania jest importerem energii netto, a Francja jest jej największym dostawcą za pośrednictwem dwóch kabli biegnących przez kanał La Manche. Strażacy walczą z ogniem od połowy nocy, a dym nadal unosi się z miejsca pożaru.

Według Służby Pożarniczo-Ratowniczej Kent, pożar nadal potrwa kilka godzin. Zgodnie z danymi National Grid, przepływy na kablu IFA-1 o mocy 2000 megawatów zatrzymały się tuż po północy. Drugi kabel IFA-2 – o mocy 1000 megawatów – przesyła energię bez zmian.

W lipcu National Grid ostrzegało, że bufor mocy będzie w tym roku mniejszy. W jednym scenariuszu operator prognozował, że przy wyłączonym jednym połączeniu międzysystemowym i wysokim popycie marże będą największe od lat.

W szczytowym momencie 12 wozów strażackich i inne specjalistyczne pojazdy walczyły z pożarem za pomocą piany ze sprężonym powietrzem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia na inne pobliskie budynki.

Bloomberg/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X