Poznaniacy notują opóźnienie wymiany pieców

22 września 2023, 07:00 Alert

W Poznaniu po wprowadzeniu zakazu od pierwszego stycznia 2024 będzie nadal blisko 6 500 pieców bezklasowych. Ich uruchomienie po nowym roku będzie karane mandatem.

Stary Rynek w Poznaniu. Fot. Michał Perzyński

Jako pierwsze zakazane będą piece bezklasowe. Poznaniacy mają ich około 7 tysięcy. Do końca października w ramach programu dotacyjnego Kawka Bis wymienionych zostanie 427 sztuk.- podało Radio Poznań.

Aby wymienić taki piec można skorzystać z dopłaty z miasta na likwidacje tzn. „kopciuchów”. Ponieważ nabór na dopłaty jest związany w czasochłonnym procesem administracyjnym, ale także z pobudek czysto praktycznych wydaje się aktualnie niemożliwe, aby do końca roku z Poznania zniknęły wszystkie kopciuchy.

Radio Poznań zwraca uwagę na wysokie koszty karalności. – Przepisy przewidują kary od mandatów do grzywny nawet w wysokości 5 tysięcy złotych – podaje. Na mocy ustawy antysmogowej od 1 stycznia 2024 będzie można eksploatować tylko kotły 3, 4, 5 klasy. W kolejnych latach znikną także kolejne klasy pieców spalających węgiel. Uchwała ma służyć, czystości powietrza.

Radio Poznań / Aleksandra Fedorska

Andrzejewska: Sto lat temu londyńczycy wypili największą filiżankę smogu