Rosja wstrzymuje eksport paliw. Polska ma zapasy

22 września 2023, 06:00 Alert

Rosjanie zatrzymują eksport paliw i mogą wywindować ich ceny. Polska ma zapasy strategiczne, więc problemem będzie cena, nie podaż.

Stacja paliw PKN Orlen. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl.
Stacja paliw PKN Orlen. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl.

Zarządzenie o tymczasowym wstrzymaniu eksportu paliw wydane przez rosyjskiego premiera Michaiła Miszustina dotyczy benzyny i oleju napędowego. Decyzja ta nie dotyczy krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Niemiecka gazeta Handelsblatt tłumaczy tę decyzję niedoborami paliw, szczególnie na południu Rosji. – W niektórych regionach brakowało ostatnio benzyny i oleju napędowego, zwłaszcza na południu tego dużego kraju, a ten jest ważny dla rolnictwa. Rząd próbował wcześniej zwiększyć ilość paliwa sprzedawanego na krajowych giełdach – podaje Handelsblatt.

Rosja zmaga się z kryzysem paliwowym wynikającym ze zmniejszenia dopłaty do ceny na stacjach zwiększającej rentowność działalności tego typu. Początkowo zamierzała wprowadzić licencję na eksport paliw, aby zmniejszyć szarą strefę. Zakaz eksportu to bardziej radykalne posunięcie. W niektórych regionach na południu Rosji zabrakło już paliwa na stacjach.

Dekret rządu w sprawie blokady eksportu paliw został ogłoszony 21 września i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jest bezterminowy i ma obowiązywać do odwołania. Wyjątki to dostawy poza Rosję, które służą zaopatrzeniu rynku krajowego, w ramach pomocy humanitarnej, umów międzyrządowych z krajami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, paliwa już przekazanego do dostarczenia, dostaw do marionetkowych republik Abchazji i Osetii Południowej w Gruzji.

Wstrzymanie eksportu paliw z Rosji wpłynie na kolejne wzrosty ceny produktów ropopochodnych na całym świecie. Rosja należy do najważniejszych globalnych producentów paliw, mimo sankcji, jej znaczenie na światowych rynkach jest nadal istotne. Polska nie sprowadza paliw z Rosji. Posiada obowiązek składowania zapasów paliw na 90 dni zapotrzebowania zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowej Agencji Energii. Unia Europejska wprowadziła embargo morskie i cenę maksymalną innych dostaw paliw rosyjskich.

Handelsblatt / Neftegaz.ru / Aleksandra Fedorska / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys paliwowy w reżimie naftowym na który nie pomoże sojusz Arabii i Rosji (ANALIZA)