Według projektu zmieniającego uchwałę dotyczącą Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, jego aktualizacja zostanie wyłączona z kompetencji ministerstwa klimatu i środowiska, a trafi do ministerstwa przemysłu.
Stooq powołując się na Polską Agencję Prasową poinformował o przejęciu przez ministerstwo przemysłu realizację i aktualizacje Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Wynika to ze wpisu o projekcie zmieniającym uchwałę Rady Ministrów w sprawie aktualizacji programu. Wcześniej w uchwale widniało ministerstwo klimatu i środowiska.
Celem projektu jest wyeliminowanie różnicy między uchwałą Rady Ministrów z października 2020 roku w sprawie aktualizacji programu polskiej energetyki jądrowej a stanem wynikającym z wejścia w życie od lipca tego roku tzw. ustawy o działach.
W ramach budowy polskiej energetyki jądrowej trwa budowa elektrowni w gminie Choczewo, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Uruchomienie pierwszego reaktora planowane jest na 2033 rok, ale eksperci mówią o możliwym opóźnieniu sięgającym minimum dwa lata. Na łamach BiznesAlert.pl mówił o tym Daniel Radomski, ekspert do spraw infrastruktury. Docelowo elektrownia ma zawierać trzy reaktory.
Stooq / Marcin Karwowski
Radomski: Należy przyśpieszyć budowę atomu na Pomorzu, bo opóźnienia rosną (ROZMOWY)