Po preferencyjnym przejęciu Rosnieft wypycha konkurencję z Basznieftu

28 października 2016, 08:30 Alert
Wiktor Zubkow, Siegiej Iwanow i Igor Sieczin
Wiktor Zubkow, Siergiej Iwanow i Igor Sieczin. Fot.: Wikimedia

Największa spółka naftowa w Rosji szybko wykorzystała zgodę Kremla na przejęcie mniejszego konkurenta. Po zdobyciu akcji Basznieftu, firma Rosnieft Igora Sieczina, rozwiązała umowę swego nabytku na zakup ropy od Łukoila. To główny rywal Rosnieftu na rynku rosyjskim.

Rosnieft wezwał Łukoil do anulowania kontraktu z Basznieftem. Spółka informuje, że konkurent podporządkował się temu apelowi. Sieczin wyznaczył swojego człowieka do zarządzania Basznieftem tuż po przejęciu ponad 50 procent akcji spółki na początku października.

Na razie nie ma potwierdzenia, że dostawy ropy do rafinerii Basznieftu będzie teraz realizował Rosnieft i nie wiadomo kto zamiast Łukoila będzie kupował ich produkty naftowe. Przepustowość rafinerii w dyspozycji spółki sięga 23,2 mln ton rocznie.

Prywatyzacja Basznieftu do samego końca stała pod znakiem zapytania. Jej krytycy wskazywali, że przejęcie akcji przez Rosnieft doprowadzi do większej koncentracji na rynku i zaburzenia konkurencji. Firma uzyskała ponadto korzystne warunki udziału w procedurze: dostała zgodę bez przetargu i po przyspieszonym due dilligence.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Specjalne traktowanie Rosnieftu przy prywatyzacji Basznieftu