Premier na obchodach Święta Policji: Od stycznia 2016 r. podwyżki dla służb mundurowych

27 lipca 2015, 11:15 Bezpieczeństwo

Szefowa rządu w czasie sobotnich uroczystości z okazji Święta Policji oddała hołd starszemu aspirantowi Markowi Dziakowiczowi z Wałbrzycha, który zginął niosąc pomoc tonącemu. „Był policjantem z powołania” – podkreśliła premier Ewa Kopacz.

Jak wspominają Go koledzy, życie ludzkie przedkładał ponad wszystko. Pełniąc służbę wielokrotnie ratował inne osoby. Tym razem niosąc pomoc zapłacił najwyższą cenę – powiedziała.

Podkreśliła, że odwaga i poświęcenie w takich chwilach nabierają szczególnego wymiaru. Za te wartości aspirant oddał własne życie. Choć nie pełnił tego dnia służby, pokazał prawdziwe znaczenie tego słowa. Pokazał, że policjantem się jest, a nie bywa – dodała.

Szefowa rządu zaznaczyła, że wśród policjantów jest wielu bohaterów. Nawet, jeśli pozostajecie czasem anonimowi, wielu z Was niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy – powiedziała.

Premier o laureatach konkursu „Policjant, który mi pomógł”: tak powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi

Premier Ewa Kopacz przeczytała fragmenty wypowiedzi osób, które zgłaszały kandydatury do konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Miał zawsze czas na rozmowę, nawet po godzinach pracy, na ulicy, czy w sklepie. Dał mi wsparcie i nadzieję na lepsze jutro. Obecny stan mojej rodziny zawdzięczam panu Tomaszowi – zacytowała wypowiedź o sierżancie Tomaszu Szepietowskim.

Właśnie tak powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi – podkreśliła.

Celem konkursu jest podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wsparcie policjantów podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym.

Premier: Bezpieczeństwo jest dziś jedną z najważniejszych wartości i filarem demokratycznego państwa. Policja jest jego gwarantem.

Dziś w badaniach blisko 90% pytanych deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. To najlepszy wynik w historii, który jest Waszą zasługą. Na takie oceny pracujecie każdego dnia – powiedziała.

Szefowa rządu zaznaczyła także, że ciężka służba powinna być odpowiednio wynagradzana. Przypomniała, że od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych.

Ponad 97 tys. policjantów w całym kraju

Aktualnie w Policji służy ponad 97 tys. policjantów, w tym ok. 15 tys. kobiet i ponad 82 tys. mężczyzn. Tylko w Komendzie Stołecznej Policji (wraz z podległymi jednostkami organizacyjnymi Policji) służbę pełni ponad 9 tys. policjantów (w tym ok. 2 tys. funkcjonariuszek). W stołecznej Policji zatrudnionych jest także ponad 700 członków korpusu służby cywilnej, a także ponad 1 tys. pracowników nieobjętych mnożnikowym systemem wynagrodzenia.

W Policji obok funkcjonariuszy pracują osoby cywilne. W tym momencie w całej Policji zatrudnionych jest blisko 12 tys. członków korpusu służby cywilnej (w tym blisko 10 tys. kobiet), a także ponad 13 tys. pracowników nieobjętych mnożnikowym systemem wynagrodzenia (w tym ok. 8 tys. kobiet).

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów