Premier Meklemburgii sprzeciwia się budowie gazoportu niedaleko wyspy Rugii

16 marca 2023, 13:00 Alert

Premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD) odrzuca projekt pływającego terminalu gazu skroplonego niedaleko wyspy Rugii.

Manuela Schwesig. Źrodło Wikicommons
Manuela Schwesig. Źrodło Wikicommons


Państwowa stacja radiowo-telewizyjna Norddeutscher Rundfunk (NDR) podaje, że wraz z niespodziewanym odrzuceniem projektu przez samą premier, meklemburskie ministerstwo ds. gospodarki nabrało dystansu do przedsięwzięcia, które ma zapewnić regionowi wschodnich Niemiec bezpieczeństwo dostaw gazu. Federalne ministerstwo gospodarki w Berlinie zapewnia, że decyzje o lokalizacji gazoportu LNG zostały podjęte w ścisłym porozumieniu z rządami poszczególnych krajów związkowych – już latem ubiegłego roku. – podaje NDR.

Schwesig zmieniła stanowisko względem gazoportu, argumentując to turystyką i przyrodą. Wezwała ministerstwo gospodarki do udowodnienia konieczności tego projektu i zbadanie alternatywnych rozwiązań. Ministerstwo poinformowało, że projekt u wybrzeży Rugii jest jeszcze w fazie planowania i trwają rozmowy w tej sprawie.

Manuela Schwesig aktywnie popierała budowę Nord Stream 2 i krytykowała niegdyś import LNG. Po ogłoszeniu sankcji na Nord Stream 2, rząd Manueli Schwesig stworzył fundację, która doprowadziła do zakończenia budowy Nord Stream 2 przy ominięciu sankcji.

NDR/Aleksandra Fedorska

Niemiecki urząd ochrony konstytucji zainteresuje się organizacją proklimatyczną “Letzte Generation”