AlertBezpieczeństwoEnergetyka

Premier odbył serię spotkań z przywódcami europejskimi w związku z kryzysem na granicy

Morawiecki Macron

Premier Morawiecki i prezydent Macron fot.Krystian Maj:KPRM

Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje serię spotkań z przywódcami europejskimi. Spotkania mają na celu koordynacje reakcji państw europejskich i członków NATO na hybrydowe działania Białorusi. Szef rządu spotkał się z prezydentem Francji oraz słoweńskim premierem.

Dezinformacja i fake newsy jednym z problemów na granicy

Podczas spotkania w Paryżu Mateusz Morawiecki oraz Emmanuel Macron oprócz kwestii związanych z kryzysem na granicy wschodniej, poruszyli również kwestie  gromadzenia się rosyjskich jednostek wojskowych wokół Ukrainy oraz o szantażu gazowym, prowadzącym do podniesienia cen gazu w całej Europie. – Ceny gazu mają wpływ na ceny energii w całej Europie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier zabrał również glos w sprawie działań hakerskich oraz szerzenie fake newsów: – Te wszystkie działania razem powinny spotkać się z jedną odpowiedzią – jest nią solidarne podejście całej UE– ocenił szef polskiego rządu.

Premier po rozmowie z Janezem Janšą zaznaczył, że na chwilę obecną działania Łukaszenki odbiły się od skutecznie bronionych granic. – Ale wraz ze swoim prawdziwym mocodawcą siedzącym na Kremlu, na pewno ilość tych zdarzeń, które w jednym czasie zaistniały, może oznaczać, że nadchodzi dalszy okres destabilizacji. My tego nie chcemy i szukamy dobrych rozwiązań – powiedział polski premier.

Na polsko-białoruskiej granicy UE mamy do czynienia z wojną hybrydową, w której bronią są migranci i dezinformacja. To największa od 30 lat próba destabilizacji całej Unii Europejskiej. Istnieją liczne przesłanki, że przez wiele miesięcy, a nawet lat, kryzys ten będzie kontynuowany.

W rękach Rosji pojawiło się też nowe narzędzie szantażu – planowane uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Należy zaznaczyć,  że aktualna sytuacja na wschodniej granicy to próba nie tylko naruszenia granic Polski lecz również NATO i UE.

23 listopada premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz premierem Chorwacji. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem.

W niedzielę, 21 listopada szef polskiego rządu złożył wizytę na Litwie, Łotwie i w Estonii. Przywódcy rozmawiali o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz wspólnych działaniach państw UE. Mateusz Morawiecki rozmawiał również z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu m.in. o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Aleksander Tretyn

Morawiecki: Solidarność w obliczu kryzysu granicznego musi być znakiem firmowym Grupy Wyszehradzkiej

 


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X