Zielona korupcja: Premier Portugalii rezygnuje przez aferę o lit i zielony wodór

8 listopada 2023, 06:30 Alert

Po przeszukaniach rezydencji premiera Antoniego Costy oraz portugalskiego ministerstwa środowiska i infrastruktury, premier Portugalii ogłosił rezygnację. Przeszukania dotyczyły dochodzenia w sprawie korupcji przy projektach litowych i wodorowych.

Antonio Costa. Fot. Wikimedia Commons.
Antonio Costa. Fot. Wikimedia Commons.

Zarzuty wobec premiera Portugalii dotyczą faworyzowania odpłatnego poszczególnych firm przy wydobyciu litu w Montalegre i Boticas na północy kraju. Do korupcji miało dojść także przy flagowym projekcie zielonego wodoru w porcie Sines. Port ten miał zostać wielkim hubem tego surowca. Od 2025 roku tamtejsza produkcja miała sięgać 50 000 ton zielonego wodoru i 500 000 ton amoniaku. Natomiast lit jest strategicznym surowcem do budowy akumulatorów do samochodów elektrycznych i miał być hitem eksportowym Portugalii.

António Costa wygrał wybory na początku 2022 roku z rekordowym wynikiem 42 procent głosów. Szef portugalskich socjalistów obiecywał naprawić portugalską gospodarkę, która szczególnie ucierpiała na pandemii covid-19. Miało do się odbyć poprzez wielkie inwestycje w transformację energetyczną i neutralność klimatyczną. Portugalia miała produkować 80 procent energii swojej z OZE w 2026 roku.

Focus / Handelsblatt / Spiegel / Aleksandra Fedorska